Vieniems atrodo, kad geriems žmonėms ir gyvenimas klojasi geriau. Kitiems vis dėlto atrodo, kad būdamas geras nieko nepasieksi ir nieko gyvenime nepeši. Tačiau, kad ir kokia būtų jūsų gyvenimo strategija, svarbiausia, kad jaustumėtės laimingi. Tačiau ar „geras žmogus“ – laimingesnis? Kas yra geras žmogus? Ir nuo ko priklauso laimė? Socialinis psichologas Juris Belte.
Klausimas, kas yra geras žmogus. Geram žmogui ir kitas žmogus yra geras. Jei suvokiame, kad geras žmogus yra geranoriškas kitų atžvilgiu, geba sukurti kokybišką tarpasmeninį santykį ir yra pozityvus – ne tas naivus optimistas, o pozityvus – jam vyrauja teigiamos emocijos ir su juo yra malonu bendrauti. Kadangi su juo malonu bendrauti, jis ir sukuria tokią aplinką, kai žmonės ir iš jo pasikrauna, ir jam duoda teigiamų emocijų, jis gyvens ilgiau, jausis geriau ir taip toliau.
Žinoma, kai žmogus į kitus žiūri įtariai, galvoja, kad jį gali apgauti, įtarumas matosi jo veide, jis kaip tik ribos savo socialinius kontaktus. Dėl to jo socialiniai kontaktai bus itin menki ir nekokybiški. Bendrauti yra mūsų poreikis, tad tokie menkesni socialiniai kontaktai sąlygos mažesnį efektyvumą bei mažiau patenkintų poreikių gyvenime. Toks žmogus yra mažiau patenkintas savo gyvenimu. Jei žmogus yra mažiau patenkintas savo gyvenimu, jis yra ir mažiau laimingas. Tad čia ciklas ir užsidaro. Yra toks posakis: kai žmogus vienas, jis yra kaip pienas ir, anksčiau ar vėliau, sugyžta. Jis vaikšto surūgęs ir tai atstumia kitus žmones. Žinoma, dėl to, kad gauna neigiamą atgalinį signalą, tai užtvirtina tokio žmogaus vidinį įsitikinimą, kad nieko gero čia nėra, kitais pasitikėti negalima, tačiau tokius žmones jis kaip tik ir pastebi. Tad taip ir yra.