Kaip reaguoti į pažeminimą?

Ko gero, pažeminimams nesame pakantūs nei vienas ir bemat atsakysime nepažįstamiesiems ar šeimos nariams į nepagrįstą ar nekorektišką kritiką ar nederamai išsakytą nuomonę jūsų atžvilgiu. Vis dėlto darbo santykiuose atremti ribas peržengiančią kolegų „nuomonę“ gali būti kur kas sunkiau. Juk tikrai nenorime, kad dėl asmeninių nesutarimų mus imtų skųsti vadovui ar intrigos pakenktų mūsų reputacijai. Tačiau ką tuomet galime padaryti? Kaip reaguoti į pažeminimą? Ar tikrai turime tylėti? Ir kaip tinkamai atremti netinkamą kolegų kritiką? Socialinis psichologas Juris Belte.

Ar privalome kentėti pažeminimą darbe?

Kaip reaguoti į pažeminimą, priklauso nuo to, ką mes suvokiame kaip pažeminimą. Yra žmonių, kuriems kas nors kažką pasako ir jie iš karto pradeda galvoti, kad juos norėjo specialiai pažeminti. Tuomet jie „šoka ant grėblio“ ir jiems atsiranda noras kitą pastatyti „į vietą“ – formuojasi konfliktas.  Tačiau yra situacijų, kai kažkas bando pažeminti ir sumenkinti. Visuomet siūlau galvoti, kad tai yra ne jūsų problema, o to žmogaus problema. Visų pirma, taip, tai gali būti ir jūsų problema, kai gali būti diskredituojamas jūsų vardas partnerio akyse, tai gali pakenkti. Tačiau pirmiausia taip elgiasi kitas žmogus ir dėl to jūs neturite jaustis esantys tokie, kaip apie jus kalba, ir galite pritaikyti tam tikrus metodus.

Galite pasakyti, kad jums nemalonu tai girdėti ir jūs nenorėtumėte to klausytis. Galite sakyti, kad jums nesmagu. Kitas, universalesnis atsakymas, galėtų būti pasakyti pašnekovui, kad jo požiūris „įdomus“. Galite paklausti, ko pašnekovas siekia apie jus išsakydamas tokias žeminančias frazes. Paklauskite, ar pašnekovui būtų malonu tai girdėti, jei jis būtų jūsų vietoje. Tai verčia žmogų susimąstyti. Tad metodų yra daug, keletą paminėjau. Tačiau svarbu nekentėti ir netylėti. Jei tai nėra žalinga, galima tiesiog nekreipti dėmesio, tačiau darbiniuose santykiuose aktyvus elgesys, toks kaip deklaravimas ir išsakymas to, kas jums yra nepriimtina, yra normalus. Nėra prasmės kentėti.

Už mikroklimatą organizacijoje – atsakingas vadovas

Visų pirma pamąstykite, kodėl taip reaguojate, kodėl jus tai taip skaudina, kodėl jaučiatės pažeminti ir racionaliai pagalvokite, prie kokių pasekmių tai priveda. Jei kažkas jums troleibuse sako, kad esate asilas, juk nepradėsite aiškinti jam, kad jums nemalonu ar panašiai. Sakysime, kad pats jis toks ir nekreipsime dėmesio. Tačiau darbo santykiuose, kur turime bendradarbiauti ateityje, nereikia kentėti, o verta tiesiogiai pasakyti, kas yra nepriimtina, ir ko nenorėtumėte. O kaip tą pasakyti, jau nurodžiau jums keletą variantų. Galite panaudoti techniką ir pasiūlyti pasikeisti vietomis – kaip pašnekovas reaguotų jei būtų jūsų vietoje, pasakykite, kad jums nesmagu, ir kad būtumėte dėkingi, jei kitą kartą pasirinktų tinkamesnius žodžius.

Skųstis vadovui tiesiogiai galbūt nereikėtų, tačiau pirmiausia už mikroklimatą organizacijoje yra atsakingas būtent vadovas. Tačiau jei tai perauga į problemą darbo santykiuose, galite ir pasakyti, kad jūsų tai netenkina, kad organizacijoje yra netinkami santykiai, blogas mikroklimatas, apkalbos, jog reikėtų dėl to kažką daryti, ir vadovas turi priimti sprendimus. O tam yra daugybė vadybinių priemonių, kaip formuoti organizacinę kultūrą, kaip įdiegti taisykles, kaip bendraujame su kolegomis, kaip tinkamai išsakyti kritiką taip, kad tai nežemintų kitų žmonių. Tad tokias taisykles iš tiesų galima sukurti ir įgyvendinti, kad žmonės nebijotų reikšti savo nuomonės, ir kad nebijotų, jog jei ką nors pasakys, koks nors kolega ims žeminti. Tuomet žmonės jausis drąsūs ir apsaugoti.

Olego Lapino psichologijos seminarų retrospektyva
Vaikystės traumos. Kaip įveikti praeities šešėlius
Viskas iki 9,99 €
Autistiškų vaikų ugdymo ypatumai
Savivertė. Drąsa būti netobulam. Su Eugenijumi Laurinaičiu
Lemties žaidimai. Kaip pakeisti gyvenimo scenarijų. Transakcinė analizė. Vaizdo įrašai
Suaugę vaikai ir tėvai. Kaip išsivaduoti iš sunkumų ir praeities šešėlių.
Vidinė ramybė. Kaip susidraugauti su savimi. Produktas
Atidėliojimo spąstai. Kaip ištrūkti?
Kaip tėvams bendrauti su paaugliu. Pavojai ir galimybės.
Kaip nesijausti „auka“ ir adekvačiai reaguoti į konfliktus?
Manipuliacijos. Kaip tapti neigiamai aplinkinių įtakai atspariu žmogumi? Vaizdo įrašai
Panikos atakos. Kodėl atsiranda ir kaip su jomis gyventi?
Trys aukos veidai. Kaip nustoti gailėtis savęs ir pradėti visavertį gyvenimą
Kūno kalba. Kaip sukelti norimus žmonių veiksmus?
Sapnų magija. Kaip pasinaudoti sapnuose užkoduotomis žinutėmis?