Kaip bendrauti su negatyviais ir grubiais žmonėmis?

Dažnai girdime sakant, kad turime atsiriboti nuo negatyvių, grubių ir toksiškų žmonių, nes šie atitinkamai negatyviai veikia ir mūsų gyvenimą. Tačiau kartais to padaryti negalime – turime irzlų kolegą, viršininką, o galbūt tenka bendrauti su negatyviu šeimos nariu. Tačiau ar tikrai bendravimas su tokiais žmonėmis neįmanomas? Kaip bendrauti su negatyviais ir grubiais žmonėmis? Ar iš tiesų problema vien juose? Ir ką galime padaryti, kad situacija pasikeistų? Pataria koučingo specialistas Povilas Petrauskas.

Negatyvus žmogus, ar tik etiketė?

Kalbant apie negatyvius, toksiškus arba grubius žmones, pirmiausia siūlau įsivardyti kitą dalyką – jie patys apie save taip negalvoja. Veikiausiai nėra žmogaus, kuris prisistatydamas jums sakytų, jog yra grubus arba toksiškas, negatyviai nusiteikęs ir pastebi tik blogus dalykus. Mintis labai papasta – mes patys uždedame tam tikrą etiketę kitų žmonių atžvilgiu ir manome, kad kiti yra toksiški ar grubūs. Ir kartais galime sakyti, jog turime tam pagrindo, nes jie atitinkamai elgiasi.

Kita vertus, toji etiketė duoda pirminį impulsą, kaip į tokius žmones žiūrėti, kaip bendrauti ir su jais elgtis. Šioje vietoje galime pažvelgti į situaciją žaismingai. Jei aplink save matome tokius žmones, pirmiausia, galbūt, vertėtų atkreipti dėmesį, kas nutiko, kad jų aplink mus vis daugiau. Ką veikiame, ką darome, kad pastebime tokius žmones. Taip pat kalbant apie etiketės neuždėjimą, tie žmonės tik mūsų manymu atrodo tokie. Mes jiems nustatome savotišką diagnozę ir iš karto pradedame kitaip su jais elgtis. Kitaip reaguojame, kitaip kalbame, kitaip jiems atsakome, bandome netgi vengti susitikimų, pokalbių su jais. Taip nepadedame nei jiems, nei sau.

Kaip bendrauti, kad situacija pasikeistų?

Jei žvelgtume į žmones be išankstinio vertinimo ir nusiteikimo, pamatytume visai kitą žmogaus paveikslą. Tas konkretus žmogus, veikiausiai, taip elgiasi dėl tam tikrų savo konkrečių patirčių ir išgyvenimų. Todėl jei mes jam ir rodome tokį savo elgesį, mes jam tik patvirtiname, kad aplink taip pat yra blogų situacijų ir nemalonių žmonių, ir jis toliau elgiasi taip, kaip kažkur išmoko. Tačiau jei į juos pažvelgtume kitaip, jei bendrautume su jais galvodami, kaip juos suprasti, kas tokio vyksta jo viduje, kad žmogus elgiasi būtent taip, galėtume labiau įsiklausyti į žmogų.

Žmogus, į kurį įsiklausoma, natūraliai stengiasi būti kitoks. Jis nieko nedaro specialiai, o tiesiog būna kitoks, jis keičia požiūrį ir ilgainiui pradedame matyti, kad žmonės, kuriuos anksčiau vadinome toksiškais ar negatyviais, ima keistis. Nors iš tiesų pasikeičia ne jie, o mūsų požiūris į juos ir bendravimo stilius. Atsiranda daugiau pagarbos, noro ir gebėjimo išgirsti, suprasti ir taisyti santykį. Tad patarčiau vis dėlto nesitikrinti, ar žmogus grubus, negatyvus ar toksiškas, tačiau pamąstyti, kodėl jis toks, ką iš savo pozicijos galime padaryti, kaip bendrauti, kad santykis su tokiu žmogumi taptų geresnis.

Geriausi mokymų vaizdo įrašų pasiūlymai:

Nerimas. Kaip įveikti jausmą, kad nutiks blogiausia?
Emocijų valdymas. Kaip pažaboti destruktyvias mintis ir jausmus.
Vaikystės traumos. Kaip įveikti praeities šešėlius
Psichosomatika. Apie tai, kaip sielos skausmas virsta kūno skausmu. Su Olegu Lapinu.
Viskas iki 9,99 €
Autistiškų vaikų ugdymo ypatumai
Pats sau psichoterapeutas. Greiti būdai padėti sau ir kitiems
Savivertė. Drąsa būti netobulam. Su Eugenijumi Laurinaičiu
Kaip elgtis tėvams, kai konfliktuoja vaikai
Kaip pažinti žmones, kokie jie yra iš tikrųjų. Charakteriai pagal socioniką.
Suaugę vaikai ir tėvai. Kaip išsivaduoti iš sunkumų ir praeities šešėlių.
Kopriklausomybė. Kaip mylėti, kai skaudina artimo žmogaus priklausomybė.