Kaip atskirti darbo ir poilsio laiką?

Dažnai net ir uždarę biuro duris visus darbus savo galvoje išsinešame namo kartu su savimi. Ir net būdami namuose negalime atsikratyti įtampos bei neapleidžiančių minčių apie likusius darbus. Taip negalime kokybiškai pailsėti, o kitą diena – viskas vėl iš naujo. Tačiau kaip atskirti darbo ir poilsio laiką? Kokią įtaką tai turi mūsų psichologinei sveikatai? Kokius metodus galime pasitelkti, kad paliktume darbus darbe ir leistume sau tinkamai pailsėti? Psichologė Ugnė Juodytė.

Darbas ir psichologinė sveikata

Ką daryti, jei nepavyksta atskirti darbo ir poilsio laiko? Tai padaryti labai svarbu, nors, greičiausiai, tenka išgirsti, jog jei darai tai, kas patinka, gali neskirstyti laiko. Psichologinei sveikatai tai nėra gerai, nes ilgą laiką būname įsitraukę į tam tikrą procesą ir galime nejausti ribų. Tai gali atvesti mus iki perdegimo ar pervargimo ir tai nėra sveika. Tad ką gi daryti, kad galėtume atskirti, kur yra mūsų darbo, o kur poilsio laikas?

Visų pirma, jei dirbate ir jaučiate, kad, pavyzdžiui, yra tiek daug darbų, kad šiandien tikrai nespėsite, tačiau vis tęsiate galvodami, kad padirbsite dar ir dar penkias minutes. Šioje vietoje sau reikia pasakyti “stop!”. Tam, kad jūsų galvoje neliktų minčių apie darbus, galite užsirašyti, kokie darbai atlikti ir kokie jūsų rytojaus darbai. Jūsų galvoje tai bus tarsi dienos uždarymas, o kitą dieną atėję nieko nepamiršite, nes viskas bus užfiksuota.

Kaip pereiti prie poilsio?

Kitas dalykas – kai jaučiate, kad jau įsisukate į darbo ratą, skirkite kokias tris minutes meditacijai ir to užteks. Galite labai paprastai tiesiog stebėti savo kvėpavimą, kūną, atpalaiduoti vietą, kurioje jaučiate įtampą, tai paleisti su kvėpavimu. Trys-keturios minutės ir viskas, to užteks. Po meditacijos keliaukite namo ir turėkite laiko sau.

Dar vienas momentas – negalvokite, kad apskritai galite kada nors pabaigti darbus. Darbų užbaigtumas apskritai yra iliuzija. Pasakykite sau, kad darbai niekada nesibaigia, tačiau jūs galite padėti tašką ir užsibrėžti tam tikras ribas. Tai yra jūsų atsakomybėje ir jūsų valioje.

Paskutinis patarimas, kuris bus labai vertingas daugeliui žmonių, kaip save galite atriboti nuo darbo reikalų, tai nusistatyti telefone, kad, pavyzdžiui, po devintos valandos jums neiššoktų pranešimai ar žinutės. Pradžioje būna neįprasta ir keista, tačiau po kelių kartų žmonės vienareikšmiškai teigia, kad jaučia daugiau ramybės ir gali daug geriau pailsėti, susikaupti į pramogas ar poilsio laiką, o ne palikti minčių darbe, nes jos jūsų nebeįtraukinėja. Tad linkiu pasinaudoti šiais patarimais ir darbą palikti darbe, o sau suteikti daugiau laiko poilsiui.