Kada optimizmas ir pesimizmas tampa perdėti?

Daugelis mėgsta žmones skirstyti į optimistus ir pesimistus. Nejučia ir patys nusišypsome išgirdę kokį geresnį anekdotą apie optimistus ir pesimistus bei “pasimatuojame” šiuos įvaizdžius ir sau. Tačiau koks vis dėlto yra tikrasis optimizmas ir pesimizmas? Kada jie tampa perdėti? Ir ar pesimizmas gali būti sveikas? Socialinis psichologas Juris Belte.

Perdėtas optimizmas – realybės ignoravimas

Klausimas, kaip suprantame, kas yra optimizmas. Mano nuomone, Vinstonas Čerčilis yra labai taikliai pasakęs, kad optimistas yra tas, kuris porblemose sugeba įžvelgti galimybes, o pesimistas – galimybėse problemas. Ši linija labai aiškiai apibrėžia. Pesimistas koncentruojasi vien į problemas ir kelia neigiamą ateities prognozę. Kadangi jis taip mąsto ir mato, taip ir įvyksta, nes jis pražiopso galimybes. Tačiau optimizmas tikrai nereiškia matyti visko rožinėmis spalvomis. Tai jau yra riba, kai optimizmas nebėra optimizmas, o, pavadinkime optimistiniu naivumu. Naivumas reiškia nematyti realybės.

Tas sveikas optimizmas, apie kurį kalbėjo V. Čerčilis, reiškia, kad matome realybę, o realybėje matome, ar galime, ir kaip galime tai panaudoti. Matome galimybes, kurios išplaukia iš realybės. Tačiau naivus optimizmas – tai ignoruoti realybę ir sakyti, kad viskas yra gerai. Kažką skauda – pas gydytoją neisiu, praeis savaime. Praeitą kartą skaudėjo, irgi praėjo. Tačiau praeitą kartą gal skaudėjo mažiau, o dabar galbūt jau reikia susirūpinti. Dažnai taip būna infantilioms asmenybėms, asmenybėms, kurios nebrandžios. Gyvenime jais visi rūpinosi, jiems pasisekė, ir jiems atrodo, kad taip visas gyvenimas seksis, tad nėra išsivystęs savisaugos instinktas. Jie galvoja, kad niekas neužpuls, neapvogs, viskas bus labai gerai. Žinoma, kitas kraštutinumas yra, kai žmogus gyvena paranoja. Tad sveikas optimizmas yra matyti realybę ir ją panaudoti ateityje naudingai galimybių pavidalu ir jas realizuoti.

O kaip pesimizmas?

Pesimizmas yra koncentravimasis į neigiamus aspektus, galimybių nematymas. Tačiau kadangi koncentruojamasi į neigiamus aspektus, problemos seka tarsi šešėlis. Nepavyksta nuo jų niekaip pabėgti. Nematydamas galimybių, žmogus nebando. Gyvenimas yra mažiau sėkmingas, psichoemocinė būklė yra prastesnė, nes, orientuodamasis į neigiamus dalykus, žmogus automatiškai gyvena neigiamų emocijų pasaulyje. Viltis ir tikėjimas reikalingi visiems, o čia vilties nėra. Dėl to žmogus pasidaro toks sugižęs. Gresia vienišumas, mažesnis sėkmingumas ir prastesnė emocinė būklė.

Ar gali pesimizmas būti sveikas?

Manau, kad sveikas pesimizmas nelabai egzistuoja. Labiau egzistuoja realizmas. Apskritai sveika reakcija į įvykius yra kritiškumas. Neturime tam tikrų reiškinių ar įvykiu iš karto priimti už tiesą. Turime juos perleisti per savo vidinį kritikos filtrą, tačiau tai nėra pesimizmas. Turime įvertinti, ar iš tiesų yra taip, kaip išgirdome, kas yra informacijos šaltiniai, kiek jie yra patikimi. Kai analizuojame mintimis, tame nėra jokio pesimizmo. Jei to nedarytume, kaip tik būtume naivūs ir visas konspiracines teorijas priimtume už gryną tiesą.

Olego Lapino psichologijos seminarų retrospektyva
Sapnų magija. Kaip pasinaudoti sapnuose užkoduotomis žinutėmis?
Atidėliojimo spąstai. Kaip ištrūkti?
Vaikystės traumos. Kaip įveikti praeities šešėlius
Kaip auklėti vaikus be šauksmų, grasinimų ir bausmių?
Savivertė. Drąsa būti netobulam. Su Eugenijumi Laurinaičiu
Viskas iki 9,99 €
Emocinis perdegimas. Kaip susigrąžinti jėgas.
Emocinė priklausomybė santykiuose. Kaip atsikratyti?
Lemties žaidimai. Kaip pakeisti gyvenimo scenarijų. Transakcinė analizė. Vaizdo įrašai
Psichologinė savigyna. Kaip apsisaugoti nuo psichologinės agresijos?
Kaip tėvams ugdyti vaiko emocinį intelektą? Įrašai
Viešasis kalbėjimas. Kaip atsikratyti baimių ir daugiau pasitikėti savimi?
Trys aukos veidai. Kaip nustoti gailėtis savęs ir pradėti visavertį gyvenimą
Sveika ir tvari mityba. Kaip pasirinkti, ką ir kada valgyti, kad ilgai jaustumėtės pailsėję, sveiki ir žvalūs
Kūno kalba. Kaip sukelti norimus žmonių veiksmus?
Fitoterapijos pagrindai. Kaip susirinkti vaistažolių vaistinėlę per vasarą.
Vidinė ramybė. Kaip susidraugauti su savimi. Produktas
Kaip nesijausti „auka“ ir adekvačiai reaguoti į konfliktus?
Suaugę vaikai ir tėvai. Kaip išsivaduoti iš sunkumų ir praeities šešėlių.
Kaip išvystyti savo kritinį mąstymą?
Kaip tėvams bendrauti su paaugliu. Pavojai ir galimybės.
Manipuliacijos. Kaip tapti neigiamai aplinkinių įtakai atspariu žmogumi? Vaizdo įrašai
Autistiškų vaikų ugdymo ypatumai
Panikos atakos. Kodėl atsiranda ir kaip su jomis gyventi?
Meditacijos. Pradžia. Kokia nauda, kaip jos veikia ir kaip išsirinkti tinkamą sau? Įrašai