Kas yra psichologinis atsparumas?

Stresinės situacijos ir nemalonūs įvykiai mūsų tyko už kiekvieno kampo, tačiau vieniems pavyksta su jais susidoroti, o kiti palūžta. Tačiau nuo ko priklauso šis gebėjimas? Kas yra psichologinis atsparumas? Kaip tai veikia? Ir iš ko jis susideda? Psichologė Eglė Adomavičiūtė.

Psichologinis atsparumas – būdas prisitaikyti

Dabartiniame greitame pasaulyje, natūralu, kad kyla daug įvairių problemų, išgyvenimų ir situacijų. Tai gali būti įvairios ligos, artimųjų netektis, darbo praradimas ar kiti traumuojantys įvykiai, kurie mums dažniausiai atneša daug emocinių išgyvenimų, daug nestabilumo ir nesaugumo jausmo. Natūralu, kad tokiose situacijose kyla ir įvairios nemalonios mintys. Tačiau žmonija yra linkusi prie to prisitaikyti ir dažniausiai, susitvarkiusi su tomis problemomis, iš šių situacijų išeina ir gali gyventi įprastą gyvenimą. Tačiau kyla klausimas, kaip gi pavyksta susitvarkyti su šiomis problemomis ir gyventi toliau? Atsakymas slypi stipriame, gerame pischologiniame atsparume.

Psichologinis atsparumas – tai gebėjimas sėkmingai susitvarkyti su kilusiomis nepalankiomis sąlygomis. Kartu tai – gebėjimas iš tos situacijos išeiti stipresniam, išmintingesniam ir daugiau galinčiam. Iš tiesų, psichologinis atsparumas suteikia mums galimybę augti, tobulėti, taip pat priimti tam tikras rizikingas situacijas ir spręsti šių situacijų sukeltas pasekmes. Svarbu suvokti, kad psichologinis atsparumas neapsaugo mūsų nuo nesėkmių ar nemalonių emocijų, sunkių sąlygų ar elgesio. Tačiau tai – labai didelė galimybė mums kaupti tam tikrą stiprybės rezervą, kuris ateityje padeda tvarkytis su pasikartosiančiais sunkumais ir problemomis.

Psichologinio atsparumo komponentai

Psichologinis atsparumas susideda iš tam tikrų dalių – fizinio atsparumo, emocinio atsparumo, proto ir dvasinio atsparumo. Fizinis atsparumas sudaro visą mūsų fizinę sveikatą – tai mūsų jėga, ištvermė, gebėjimas pailsėti ir atgauti jėgas. Emocinis atsparumas – tai mūsų gebėjimas suprasti, įsigilinti, išjausti, reguliuoti mūsų emocijas, koncentruoti dėmesį ir su emocijomis tvarkytis. Proto atsparumas – tai mūsų gebėjimas mąstyti, atpažinti, suprasti savo mintis, gebėjimas analizuoti, pažvelgti į situacijas iš šalies, iš įvairių perspektyvų, taip pat gebėjimas vienu metu matyti kelias išeitis iš situacijos. Dvasinis atsparumas yra mūsų gebėjimas suprasti savo vertybes, įsitikinimus, ieškoti vertybių, meilės ir prasmės savo gyvenime. Dvasiniam atsparumui priskiriamas ir mūsų gebėjimas būti tolerantiškesniais, tai yra gebėjimas priimti kitų vertybes ir kitų įsitikinimus.