Kuo naudingas rašymas grupėje?

Rašymo terapija turi daug naudų – nuo gilesnio savęs pažinimo iki emocijų “iškrovimo” popieriuje. Tačiau nors ir suvokiame rašymo naudą, kartą atidėję, galime įsisukti į atidėliojimo liūną. Šioje vietoje gali padėti rašymas grupėje. Tačiau kuo skiriasi rašymo terapija grupėje nuo individualaus rašymo? Kokių privalumų turi rašymas grupėje? Ir kaip vyksta tokie užsiėmimai? Psichoterapeutė Jovita Klevinskienė.

Rašymas grupėje su bendraminčiais

Nors ir žinome daugybę dalykų, kodėl rašymas naudingas, kaip ir su sportu, dažnai neprisiruošiame, nerandame laiko prisėsti ir rašyti namuose vieni. Šioje vietoje labai geras dalykas – rašymas grupėje su kitais žmonėmis. Pirmiausia dėl to, kad prisiruošiame tą daryti ir ateiti. Atėjus laukia maloni, jauki aplinka, bendraminčiai, geriame arbatą ir skiriame laiką savęs pažinimui.

Rašymo terapijos grupėje galime atlikti įvairesnes užduotis – dažnai tai būna ir kūrybinės ir į savęs pažinimą nukreiptos užduotys. Ši užduočių įvairovė leidžia šiek tiek pristabdyti ir pritildyti vidinį kritiką, pajusti daugiau spontaniškumo ir kūrybiškumo bei papasakoti ir sužinoti daugiau apie save. Taigi tai atveria platesnes galimybes savęs pažinimui.

Galimybė pasidalinti

Rašymo terapijos grupėje taip pat turime galimybę ne tik rašyti, bet ir pasidalinti tuo, ką parašėme, su kitais grupės dalyviais. Galime arba paskaityti, ką parašėme, arba papasakoti, kaip mums sekėsi rašyti. Tai turi dar gilesnį poveikį, nei tik rašymas. Kai perskaitome balsu tai, ką parašėme, arba tai papasakojame, užtvirtiname tai. Tarsi įsisąmoniname, jog iš tiesų taip jaučiamės ir galvojame. Kartu pamatome situaciją ir iš šalies. Viena vertus, pasitvirtiname sau tai, ką jaučiame, kita vertus, pažvelgiame iš šalies ir taip nesusitapatiname su situacija.

Laisvė ir grįžtamasis ryšys

Taip pat įjungiame kitus grupės dalyvius, kurie mums gali suteikti grįžtamąjį ryšį, platesnį matymą. Kartais esame užsisklendę savo galvoje ir mąstyme, ir nematome kitų būdų ir galimybių. Būtent kiti grupės dalyviai gali labai naudingai pasidalinti savo patirtimi ir matymu. Žinoma, jei jaučiatės nedrąsiai tą darydami, tai tikrai nėra privaloma. Svarbiausia – laisvės principas, jog rašome sau ir skaitome ir dalinamės tik tada, jei to norime. Prievartos tame nėra, galime nepasakoti visiškai nieko apie tai, ką parašėme. Tad svarbu užtikrinti laisvę.

Kitas principas grupėje – konfidencialumas. Tai, ką asmeniško žmogus papasakoja apie savo gyvenimą, sutariame, kad tai lieka tikk grupės viduje. Tai sukuria saugumą, kad galime rašyti apie bet kokias savo mintis, jausmus, išgyvenimus ar gyvenimo įvykius. Kita vertus, grupėje būna daug ir kūrybiškų užduočių. Per kūrybiškumą, per laisvumą taip pat galime save pažinti. Kartais atrodo, jog rašome ne apie save, tačiau iš tiesų matome, jog tai labai daug pasako ir apie mus pačius. Tad taip vyksta rašymas grupėje. Kviečiu pasižiūrėti apie vykstančias grupes netoliese jūsų ir prisijungti, išbandyti.