Kodėl būtina eksperimentuoti ir kaip nebijoti suklysti?

Eksperimentuoti – tai pažinti pasaulį, atverti sau galimybes ir surasti naujų kelių pasiekti savo tikslus. Tačiau dažnai renkamės saugų kelią ir nedrįstame išbandyti naujų dalykų. Kodėl bijome eksperimentuoti? Kodėl eksperimentuoti būtina? Ir kaip nebijoti suklysti? “Future leadership” inovacijų laboratorijos įkūrėja, dizaino mąstysenos trenerė Justina Klyvienė.

Eksperimentuoti protingai

Eksperimentavimas – man iš tiesų labai patinkanti tema. Šiandieniniame pasaulyje mes kiekvieną dieną vis labiau turėtume eksperimentuoti ir išbandyti naujus dalykus, tačiau, tiesą sakant, daugeliu atvejų labai nedrąsu. Nedrąsu todėl, kad bijome suklysti. Tačiau kaip gi eksperimentuoti ir ką daryti, kad nebijotume suklysti?

Kalbant apie eksperimentus, visais atvejais mes, pirmiausia, turime kažkokį tikslą – pakeisti profesiją, pradėti įmonėje diegti inovacijas, išmokti mandarinų kalbą ar bet ką kita. Kitas svarbus dalykas, kai sugalvojame tikslą, yra tai, kaip sumažinti riziką. Tiesą sakant, eksperimentuoti dėl to ir baisu, kad rizika atrodo neapčiuopiama. Pirmas ir, galbūt, svarbausias dalykas – įsivaizduoti savo tiksą kaip “LEGO” kaladėlių bokštą ir pagalvoti, kokia turėtų būti pirmoji kaladėlė, nuo kurios reikėtų pradėti statyti bokštą. Ji jums leis įsivardyti pirmą žingsnį, nuo ko turėtumėte pradėti, tačiau taip pat labai sumažins riziką, nes nebus taip baisu.

Grįžkime prie pavyzdžių, kuriuos minėjau. Tarkime, norite persikvalifikuoti ir dėl to norite perskaityti daugybę knygų, išbandyti naują profesiją ir panašiai. Tad koks galėtų būti pirmas žingsnis? Pavyzdžiui, galbūt galėtumėte savanoriauti kokiame nors projekte, susijusiame su nauja profesija. Galbūt norite pradėti lankytis renginiuose ar susipažinti su tinkamu žmogumi. Pavyzdžiui, mūsų dukra, prieš nuspręsdama stoti į mediciną, pirmiausia nutarė pabandyti, ar iš tiesų galės 12 metų mokytis tai, ko nėra bandžiusi. Dėl šios priežasties, dar besimokydama mokykloje ji pradėjo savanoriauti ligoninėje ir dvejus metus bandė šią profesiją. Taigi jos “LEGO kaladėlė” ir buvo savanorystė. Tad pirmas žingsnis – apsibrėžti, kas yra mūsų pirmoji kaladėlė.

Turėti keletą variantų

Antras labai svarbus dalykas, kai kalbame apie eksperimentavimą, yra tai, kiek tuo pačiu metu testuojame idėjų. Pavyzdžiui, jei turite tikslą ir tik vieną idėją, kaip jį pasiekti, jūs labai rizikuojate, nes jei ši idėja nepasiteisins, jūs nepasieksite savo tikslo. Kuriant inovacijas dažnai kalbama apie tai, kad 8 iš 10 idėjų yra blogos – nepasiteisina ir nepavyksta. Lygiai taip pat su eksperimentais. Tad turėdami savo tikslą, sugalvokite bent penkis arba dešimt skirtingų būdų, kaip tą tikslą įgyvendinti. Grįžtant prie prieš tai minėto pavyzdžio apie profesijos keitimą, tai galėtų būti paskaitos, susipažinimas su žmonėmis, kokie nors mokymai ar knygų skaitymas. Taigi, skirtingi būdai, kaip jūsų galite susipažinti su nauja profesija.

Testuodami kiekvieną idėją, galite iš jos mokytis. Pavyzdžiui, esate labai komunikabilus žmogus ir jums skaityti knygas ir užsidarius mokytis jums yra labai sunku. Tad galbūt šis eksperimentas nepasiteisintų, tačiau jį pabandę suvoktumėte, jog yra daugybė būdų, kaip galima tą pasiekti kitaip. Pavyzdžiui, nuėję į paskaitą, jūs matote, kad esate kaip žuvis vandenyje – jums ir tinka, ir patinka bendrauti, ir gaunate daug įžvalgų. Tai reiškia, kad ateityje, kalbant apie antrą ar trečią “LEGO kaladėlę”, jūs jau žinosite, kad metodai, labiau susiję su bendravimu su žmonėmis, komunikacija, jums yra labiau priimtini. Tad eksperimentavimas ir idėjų testavimas yra skirti tam, kad suprastumėte, kas jums tinka, patinka, ir po kiekvieno bandymo žinotumėte, ką galima daryti geriau arba kitaip.