Šeimos biudžetas. Kokį planavimo modelį pasirinkti?

Kurdami santykius poroje atsisakome tam tikros dalies savo autonomijos ir ieškome kompromisų, derindami savo ir partnerio požiūrius vienu ar kitu klausimu. Tačiau, ko gero, aktualiausias ir daugiausiai diskusijų sukeliantis klausimas – tai šeimos biudžetas. Kaip planuoti šeimos biudžetą? Kokie pagrindiniai šeimos biudžeto planavimo modeliai? Kokių privalumų ir trūkumų turi kiekvienas iš jų? Bei kaip pasiekti bendro sutarimo? Psichologė Elžbieta Malūnavičienė.

Yra trys pagrindiniai modeliai, pagal kuriuos planuojamas šeimos biudžetas. Vienas jų – kai pora laiko savo pinigus kartu. Privalumas tas, kad jaučiama bendrystė, kiekvienas įneša savo maksimalų indėlį. Sunkumų gali kilti tada, jei kyla nesutarimų, kam ir kiek turėtų būti skiriama pinigų. Kitas modelis – kiekvienas sau, kur kiekvienas partneris turi atskirą biudžetą ir yra aiškus pasidalinimas finansinėmis atsakomybėmis. Pliusas tas, kad tai įneša labai daug aiškumo. Vis dėlto, minusas tai, kad yra nuolatos skaičiuojama. Tokiu būdu galima įsisukti į skaičiavimus ir savo santykius padaryti nuolatine buhalterija. Tai šiek tiek siejasi su nuolatiniu konkuravimu.

Trečiasis modelis yra apie ir bendro ir atskiro biudžeto turėjimą. Jo idėja ta, kad dalį finansų kiekvienas partneris turi atskirai, o dalį deda į bendrą katilą. Tai galėtų būti saugiausias modelis, nes viena vertus, yra nemažai bendrystės, tačiau kita vertus kiekvienas turi ir autonomijos bei gali laisvai leisti pinigus, kurie yra jų nuosavybė. Tačiau šis modelis taip pat nėra tobulas. Sunkumų gali kilti tais atvejais, kai vienas partneris uždirba ženkliai mažiau už kitą partnerį. Finansų tvarkymas poroje reikalauja vidinės brandos, suvokimo, kad einant į santykius įsipareigojame ir netenkame tam tikros asmeninės erdvės ir finansai yra viena iš susitarimo dalių. Tai – tarsi simbolinė sutartis, kad finansai nuo šiol nėra tik mūsų, kad mes jais dalinsimės ir turime atrasti abiems priimtiną sprendimą, kaip tą darysime.