Pasirinkimai ir poelgiai. Ar tikrai juos valdome?

Jei pagalvotume, kodėl mėgstame vienus dalykus, o kitų tiesiog negalime pakęsti, veikiausiai daugeliu atvejų mums bus sunku įvardyti tokių savo pasirinkimų priežastį. Tačiau jei nesirenkame, ar mums patinka grikių košė, ar tikrai patys pasirinkome ir savo profesiją ar priėmėme kitus sprendimus? Nuo ko priklauso mūsų pasirinkimai ir poelgiai? Ar tikrai patys juos valdome? Kas daro didžiausią poveikį mūsų asmenybei? Ir ar tikrai esame laisvi pasirinkti? Psichologas Dima Kuniskis.

Pasirinkimai ir poelgiai – iš aplinkos?

Tai – ne toks paprastas klausimas, kaip atrodo – ar valdome savo pasirinkimus ir poelgius. Į jį sunku vienareikšmiškai atsakyti. Tikriausiai, galime sakyti – ir taip, ir ne. Galvokime, nuo ko priklauso mūsų poelgiai. Nuo mūsų patirties ir pasirinkimo. O nuo ko priklauso mūsų pasirinkimas? Pasirinkimas, ko gero, priklauso nuo mūsų vertybinės sistemos, tai yra to, kas mums patinka ar nepatinka. Paprastai nesirenkame to, kas mums nepatinka. Tačiau iš kur atsirado pati vertybių sistema ir nuo ko ji priklauso? Gerai pagalvojus, didelė dalis vertybių yra socializuotos. Tai reiškia, kad jos mums buvo suformuotos ugdymo, auklėjimo ir mokymo metu. Apie kai kuriuos dalykus galime nustebę savęs paklausti: iš kur žinome, kad būtent tai yra gerai ar blogai? Kodėl mums patinka vienokie dalykai ar žmonės, o kitokie nepatinka? Kodėl man labiau patinka brunetės, o ne blondinės?

[pullquote]Neretai mūsų pasirinkimai yra apspręsti to, kas gana seniai įvyko mūsų gyvenime.[/pullquote]

Asmeninių savybių įtaka

Šie dalykai gali būti susiję su tam tikrais vaikystės įspūdžiais. Net maisto pasirinkimas nemaža dalimi taip pat yra socializuotas: valgau tai, ką gaudavau namuose vaikystėje. Tokiu būdu mūsų poelgiai ir yra apspręsti būtent šių patirčių. Pavyzdžiui, esu nutrūktgalvis, nepaprastai drąsus žmogus, bebaimis arba esu atsargus, galbūt net šiek tiek bailys. Veikiausiai, tai nėra grynai įgimta. Galbūt mus kažkada mokė elgtis atsargiau, neskubėti, ko nors nedaryti. O gal atvirkščiai – jei esi tikras vyras, turi veikti. Tokiu būdu pasirenkame, ką ir kaip daryti. Tačiau, be abejo, mūsų asmeninės, įgimtos savybės taip pat turi įtakos. Pavyzdžiui, mūsų temperamentas. Vienaip gali elgtis flegmatikas, o visai kitą pasirinkimą gali padaryti cholerikas. Visai kitas reakcijos greitis, visai kitas situacijos suvokimas. Tai taip pat turi įtakos.

Tokiu būdu iš tiesų į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai “taip” arba “ne” gana sudėtinga. Reikėtų atsižvelgti į daugelį faktorių, kurie mus skatina elgtis tam tikru būdu. Neretai mūsų pasirinkimai yra apspręsti to, kas gana seniai įvyko mūsų gyvenime.