Melas ir manipuliacija. Kuo tai gali būti naudinga?

Melo kojos trumpos, ir vis dėlto mes meluojame. Dažnai pasiteisiname, sakydami, jog tai “baltas melas” bei smerkiame tuos, kurie, mūsų manymu, manipuliuoja. Tačiau kas iš tiesų yra baltas melas? Ar melą galima pateisinti? Kuo tai skiriasi nuo manipuliacijos? Ir kada manipuliacija gali būti naudinga? Į šiuos klausimus atsako psichologė Karolina Bajoriūnienė.

Ar melas gali būti “baltas”?

Gal pradėkime nuo, to, koks yra melas. Liaudyje turime gana dažną išsireiškimą “baltas” ir “juodas melas”. Ko gero, dažniau vartojama sąvoka “baltas melas”, kai tikėdamiesi gerų rezultatų, nenorėdami įžeisti žmogaus ar jam pakenkti, pameluojame tai, kas nėra labai reikšminga. Tačiau dažnai baltą melą naudojame tam, kad uždangstytume juodąjį melą. Juk jei nepasakėme kažko, kad žmogus nenukentėtų, tarsi esame geri ir naudojame baltąjį melą. Šioje vietoje norėtųsi įspėti būti atsargesniems, nes tai – vis tiek melas. Jei kažką nutylime ir tai vadiname baltu melu, kai iškyla koks nors klausimas ir tiesa paaiškėja, kažin, ar oponentui, kuriam mes melavome, labai rūpi, ar naudojome baltą, ar juodą melą. Nes galutiniame rezultate viskas gali atrodyti tarsi iš anksto suplanuota ir jokio baltumo tame nėra.

Kada manipuliacija naudinga?

Kitas klausimas – kas yra manipuliacija. Labai dažnai ši sąvoka vartojama iliustruoti vien neigiamiems dalykams. Tačiau susimąstykime – mes vieni kitais manipuliuojame kasdien nuo ryto iki vakaro. Tėvai manipuliuoja vaikais nuo pat mažens – suvalgyk košytę, tuomet gausi saldainį. Ar tai nėra manipuliacija? Tai lygiai ta pati manipuliacija, tik čia jau egzistuoja geroji manipuliacija ir neigiama manipuliacija. Neigiama manipuliacija yra tuomet, kai žmogus, žinantis manipuliacijos metodus, jais naudojasi tam, kad priverstų elgtis oponentą taip, kaip naudinga ne tam oponentui, o jam pačiam. Geroji manipuliacija tuomet, kai mes ka-kokiais būdais bandome padaryti taip, kad mūsų oponentas – tėvai, vaikai, partneris – darytų tai, kas naudinga jam. Mes iš to tiesioginės naudos negauname – nebent per patį oponentą. Tad jei vartojame manipuliacijos sąvoką, nevartokime jos tik blogąja prasme, kadangi tai gali būti iš ties ir naudingas dalykas.