Kokią funkciją atlieka sapnai?

Kalbant apie sapnus, veikiausiai galime išgirsti įvairiausių nuomonių apie tai, kokią funkciją jie atlieka. Vieni teigia, jog sapnai – tai dienos įvykių apibendrinimas. Kitiems atrodo, jog sapnas reiškia kažką daugiau ir net suteikia jiems mistinę prasmę. Tačiau kaip į sapnus žvelgia psichologija? Kokią funkciją atlieka sapnai? Kokie sapno aspektai mums gali būti svarbūs? Ir ką sapnai mums gali pasakyti apie mus pačius? Psichologas Dima Kuniskis.

Sapnai – tai kelias į save pačius?

Manyčiau, jog sapnų funkcija yra platesnė, nei vien tik dienos įvykių apdorojimas. Su sapnais susiję gilesni ir rimtesni dalykai. Apskritai sapnai – paradoksalus reiškinys. Mes miegame trečdalį gyvenimo ir sapnuojame. Galima į sapnus žiūrėti kaip į vieną savo biografijos faktų ir jie verti to, kad galėtume jais domėtis. Tačiau kita vertus, į sapnus dažnai žiūrime kaip į dienos rūpesčių šiukšles – nieko reikšmingo. Tuo tarpu psicholgija vis daugiau dėmesio skiria sapnams. Dar Z. Froidas yra pasakęs, kad sapnai – tai karališkasis kelias į pasąmonę. [pullquote] Sapno interpretavimas paprastai padeda giliau pažinti žmogų, jo vidines problemas, pasąmoninius procesus [/pullquote] Ir iš tiesų sapne iškyla labai gilūs pasąmoniniai dalykai. Jie gali būti susiję su dienos įvykiais, tačiau dienos įvykiai paleidžia visą grandinę vidinių pasąmoninių procesų, dažnai susijusių su stipriomis emocijomis. Tad netgi nereikšmingą sapno epizodą kartais galime giliai nagrinėti įvairiais sluoksniais ir atrasti labai daug svarbių asmenybinių dalykų.

Neretai kalbama, kad sapnai gali reikšti kažką labai reikšmingo, ką nors pranašauti. Šio aspekto dabar nenorėčiau liesti, tik norėčiau pasakyti, kad jei kalbame apie tokius pranašingus sapnus, jie nėra labai dažni ir tokiais atvejais netgi sunku atskirti, ar sapnas išpranašavo įvykį, ar kaip tik jis nuteikė mus taip, kad patys prisišauktume situaciją. Patikėjome sapnu ir atitinkamai elgėmės, kad įvyktų tai, ką sapnavome. Apie tai dar senovės išminčiai kalbėjo – sapnai pildosi taip, kaip jie buvo aiškinami, interpretuojami. Šiuolaikinėje psichologijoje sapno interpretavimas paprastai padeda giliau pažinti žmogų, jo vidines problemas, pasąmoninius procesus. Labai svarbus aspektas – sapne žmogaus išgyvenamos emocijos. Jei sapno vaizdiniai gali turėti simbolinę prasmę, tai sapno emocijos tiesiogiai išreiškia tai, kas vyksta žmoguje. Ir jei dienos metu emocijos būna užtušuotos dienos rūpesčiais, tai sapno metu jos išryškėja ir gali parodyti kelią į mums labai svarbius ir reikšmingus dalykus.