Kodėl poroje verta kalbėti apie pinigus?

Kuriant santykį poroje tenka kalbėtis ne tik apie romantiškus dalykus – natūralu, jog su partneriu norime dalintis viskuo ir būti jam atviri. Vis dėlto daugelis iš mūsų sutrinkame kalbai pasisukus apie finansus. Pradedame dvejoti, jaučiamės nepatogiai bei vengiame šios temos. Tačiau kodėl poroje verta kalbėti apie pinigus? Kaip reikėtų tą daryti? Ir kaip rasti kompromisą planuojant bendrą biudžetą? Psichologė Elžbieta Malūnavičienė.

Finansai – viena iš skyrybų priežasčių?

Pinigai kartais tampa labai nepatogia tema ir, ypač santykių pradžioje, apie pinigus kalbėti nedrąsu, nes tai pakankamai neromantiška. Be to, klausti, kiek uždirba ir kaip leidžia, kaip planuoja finansus partneris, atrodo, jog dar ne laikas. Tačiau kai įeinama į gilesnius santykius, tai gali tapti santykių problema.

Amerikiečiai paskaičiavo, jog apie 70 proc. skyrybų įvyksta būtent dėl finansinių konfliktų. Kuo dažniau poros pykstasi dėl finansų, tuo labiau dideja jų skyrybų tikimybė. Pinigai, finansai – tai tik įrankis pasiekti tam tikriems kitiems tikslams. Tai gali būti meilės išraiška, priklausomybės, nepriklausomybės, laisvės ar kontrolės mechanizmas. Santykis su pinigais formuojasi dar vaikystėje – matome, kaip tėvai kalba apie pinigus, kaip jie planuoja ir kaip elgiasi su pinigais. Dėl to ir patys išvystome tam tikrą santykį su jais.

Skirtingi santykio su finansais tipai

Tam tikrus žmones galima būtų pavadinti išlaidautojais. Tai – žmonės, kurie negali neleisti pinigų. Vien žodis “biudžetas” gali juos erzinti. Jų priešingybės – taupantys žmonės, kurie ieško galimybių taupyti ir netoleruoja neapibrėžtumo. Dar vienas tipas žmonių – tai vengiantieji. Tai žmonės, kurie tiesiog nežino, kiek turi pinigų, tuo nesidomi, nežino, kiek moka už komunalines paslaugas, negali pasakyti pagrindinių produktų kainų.

Dar būtų galima įvardyti nerimaujančius dėl finansų, dėl to, kiek jų turi, ar jų užteks, ar ne. Tokiems žmonėms labai svarbi kontrolė – jie gali tikrinti savo sąskaitą keletą kartų per savaitę ar net per dieną, kad būtų įsitikinę dėl balanso, galutinio likučio. Galų gale yra planuojantys žmonės, kurie mėgsta tvarką tiek finansuose, tiek kitose srityse. Jie tiksliai žino, kiek turi finansų ir kam kokią dalį gali skirti.

Kalbėkitės, kol nekonfliktuojate

Sunkumų kyla tuomet, kai poroje susiduria du priešingi poliai, takime, išlaidaujantis ir taupantis asmenys. Jie negali rasti bendros kalbos, kaip sureguliuoti ir paskirstyti savo biudžetą taip, kad būtų gerai abiems. Kai kyla konfliktai dėl finansų ir biudžeto, vienintelis būdas juos spręsti – tai kalbėtis apie juos ir planuoti bei ieškoti abiems pusėms priimtinų sprendimų.

Kalbėtis verta tuomet, kai konflikto nėra, kai abi pusės pakankamai ramios ir gali pateikti logiškus pasiūlymus. Kalbant su partneriu apie finansus verta kalbėti kaip įmanoma ramiau ir pradėti nuo to, kaip jūs matote finansus, pasidalinti prisiminimais iš savo vaikystės, papasakoti, kaip su finansais buvo elgiamasi jūsų šeimoje. Tokiu būdu supažindinsite partnerį su savo požiūriu ir leisite geriau pažinti save. Taip pat pasidalinkite savo baimėmis ir nerimu dėl finansų ir jūsų biudžeto, pasidalinkite ir savo nerimu dėl to, kaip pinigus leidžia partneris.

Kaip kalbėtis apie pinigus?

Pabandykite partnerio įpročiuose rasti ne tik neigiamų dalykų, nes juos ir taip pastebime žymiai dažniau. Pasistenkite įžvelgti ir privalumų. Galbūt esate labai taupus, o partneris moka leisti pinigus ir iš to gauti malonumą ir tuo pasidžiaugti. Tad tą verta įvardyti. Dažnai taupantys žmonės giliai širdyje pavydi tiems, kurie leidžia sau lengvai išlaidauti. Jei esate išlaidautojas, galbūt pastebite ir jūsų taupyti linkusio partnerio privalumus. Tad derėtų juos įvardyti ir pabrėžti.

Kalbėkite apie savo trumpalaikius bei ilgalaikius tikslus bei juos užsirašykite. Kai matote užrašytus siekius ir tikslus, paprasčiau ir numatyti, kiek finansų reikės jiems pasiekti. Tai padeda planuoti ir įvertinti, kurie – trumpalaikiai ar ilgalaikiai – tikslai jums svarbesni. Kad įtvirtintumėte savo siekius, susidarykite planą. Numatykite, kuri dalis skirta būtinoms išlaidoms, kuri ilgalaikiams tikslams pasiekti, o kuri dalis lieka laisvalaikiui ir malonumams.