Ką daryti, jei vadovas nepastebi mūsų idėjų?

Net jei ir dirbame mėgstamą darbą puikiame kolektyve, kartais gali būti apmaudu, jei nerandame galimybės realizuoti savo profesinių idėjų. Tačiau ką daryti, jei vadovas nepastebi mūsų iniciatyvų? Kaip sėkmingai inicijuoti pokytį organizacijoje? Kokios strategijos šiuo atveju geriausia laikytis? Pokyčių konsultantė Lina Mieliauskienė.

Sudarykite mažą koaliciją

Aš labai džiaugiuosi, kad yra žmonių, kurie siūlo idėjas ir yra iniciatyvūs. Galiu nuraminti. Šiuo metu skaitau vieną knygą “Lietuvio kodas” ir man šiek tiek juokinga, kad per šimtą metų lietuviai nedaug kuo pasikeitė. Ir viena iš savybių, kurią vis dar turime yra ta, jog mes nesame labai inovatyvūs ir kūrybiški. Tų inovatyvių ir kūrybiškų žmonių mūsų visuomenėje yra 5 procentai. Ir jei tokį klausimą užduodantis žmogus yra tarp tų penkių procentų, galiu jam tik paploti, tai yra nuostabus žmogus. Juos reikia labai vertinti ir jie turėtų siekti savo tikslo.

Tačiau reikėtų suvokti, kad mes, lietuviai, tokie jau esame, pripratę prie paprastų ir aiškiai suprantamų dalykų, o kūryba mums šiek tiek sudėtingesnė, todėl reikėtų į būrį pasikviesti daugiau žmonių. Pasidaryti mažą koaliciją. Kuo daugiau aplink bus panašiai mąstančių, tuo bus lengviau pramušti tą sustabarėjusią sieną. Tad mano rekomendacija – auginti tuos penkis procentus iki šešiolikos, kas irgi yra labai įmanoma. Nes toji vienuolikos procentų dalis būna inovatoriai, kurie nori sekti pagrindiniais įkvėpėjais. Surinkus šešiolika procentų jau yra galimybė pasiekti savo.

Daryti geriausia, ką galime

Manau, jog jei papulčiau į tokią poziciją, pirmiausiai bandyčiau padaryti geriausia, ką galiu, tomis priemonėmis, kurias turiu. Visų pirma galvočiau, ar galiu ką nors padaryti pati su tomis atsakomybėmis, kurios man skirtos. Antra, jei negaliu to padaryti, pasikalbėčiau su tuo, kas gali, nes visuomet dar ir be vadovo yra toks amuo. Mes dažnai susikuriame iliuziją, kad idėją ar iniciatyvą gali patvirtinti tik vadovas. Visai nebūtinai. Net jei tai maža įmonė, vis tiek yra tie patys penki ir šešiolika procentų. Aš dėčiau pastangas, kad tai nebūčiau aš viena, o grupelė žmonių, kuriems idėja atrodo patraukli, ir tuomet kartu su jais eičiau pas vadovą. Arba pakviesčiau vadovą visiems kartu išgerti kavos ir pristatyčiau idėją. Sukurčiau aplinką. Bet pirmiausia pradėčiau nuo savęs.