Tik būdami santykiuose suprantame, kiek iš tiesų kasdienių mūsų pastangų ir puoselėjimo jie reikalauja. Tačiau, ko gero, visi sutiksite, kad suradus tinkamą žmogų stengtis verta. Tačiau kaip išsaugoti santykius ilgalaikėje perspektyvoje? Ką galime daryti kasdien, kad juos puoselėtume? Ir kodėl svarbu nepamiršti savęs? Psichologė Giedrė Starkevičiūtė.
Atradus antrąją pusę dažnai pradeda kamuoti kitas klausimas – kaip išsaugoti meilę? Vieno recepto čia nėra, tačiau pristatysiu jums keletą patarimų, kaip puoselėti šiltus abipusius santykius.
Pagarba, palaikymas ir pasitikėjimas
Pirmas patarimas – pagarba, palaikymas ir pasitikėjimas. Tai nėra vien trys žodžiai, o bet kurių santykių pagrindas. Ar gerbiate savo antrąją pusę, ar jaučiate pagarbą iš jo pusės? Ar pasitikite, ar norite kontroliuoti? Siekiant išsaugoti šiltus santykius vertėtų atsispirti norui kontroliuoti, o verčiau paklausti savęs, kas manyje yra ne taip ir iš kur šis noras kyla?
Antrasis patarimas – venkite atvirų, emociškai stiprių konfliktų, įžeidinėjimų. Žinoma, visiškas konfliktų vengimas taip pat gali vesti iki skyrybų. Svarbu kilus konfliktui išsakyti savo jausmus, norus, pasakyti, ko jūs tikitės ir, jei įmanoma, pasirinkti bendradarbiavimo strategiją. Vienas iš užsienyje atliktų tyrimų atskleidžia, kad pagal tai, kaip santykiuose sprendžiami konfliktai, galima prognozuoti santykių trukmę apskritai.
Trečia, ko gero, esate girdėję seną patarlę – kas myli, tas pavydi. Joje yra dalis tiesos – ko gero, neįmanoma išvengti pavydo ką nors mylint, tačiau galima pasirinkti savo elgesį kilus pavydui. Vertėtų vengti dramų, atviro pavydo rodymo, o pasirinkti subtilesnę pavydo išraišką. Galbūt jums užtektų pavyzdžiai pažiūrėti ar savo pavydą išreikšti tylos pauze. Jei matote, kad jūsų pavydas labai stiprus ir visiškai negalite valdyti savo elgesio pavydo situacijoje, vertėtų kreiptis pagalbos į specialistus.
Išsaugoti santykius – tai kurti gyvenimą
Ketvirtas svarbus patarimas – kurkite. Kalbėdama apie kūrybą turiu galvoje labiau ne meninę, o gyvenimo kūrybą. Gyvenimo kūryba – tai kai santykiuose žmonės ką nors kuria. Tai gali būti bet kas – namo statymas, vaikų auginimas, bet kokių ateities tikslų kūrimas. Visiškai nesvarbu, kokią formą apimtų jūsų kūrybą – svarbu, kad mylintys žmonės būtų drauge, turėtų ateities tikslų, žvelgtų viena kryptimi.
Penktas, turbūt, vienas svarbiausių patarimų – nepamirškite savęs. Meilė sau – nėra egoizmas. Tai gebėjimas pažinti save, priimti save tokį, koks esate ir meilės sau nėra paprasta išmokti. Norint išsaugoti meilę svarbu mylėti save. Svarbu nepamiršti tų dalykų, kurie buvo svarbūs prieš atsirandant naujam žmogui jūsų gyvenime. Galbūt tai buvo hobis, galbūt draugai, galbūt knygų skaitymas. Štai tokie keletas patarimų padėsiančių saugoti meilę.
Meilė – tai vienas gražiausių ir mistiškiausių jausmų. Aišku, egzistuoja įvairūs požiūriai, kas yra meilė, tačiau visi vieningai sutaria, kad dėl jos verta stengtis, kad meilė išliktų ilgiau, o gal ir visam laikui. Kaip žinomas psichoterapeutas Aleksandras Aleksejčikas yra sakęs – meilė yra kelias, kantrybės ir išminties reikalaujantis kelias. Tad linkiu mylėti ir būti mylimiems.