Kaip išmokti sau nesukti galvos?

Kartais atrodo, jog nieko daugiau neveikiame, tik galvojame. Tačiau kuo daugiau galvojame, tuo labiau nerimaujame, tuo daugiau galimybių ir pavojų matome, tuo sunkiau priimame sprendimus. Tačiau apie ką galvojame didžiąją dalį savo laiko? Kaip toks prisigalvojimas veikia mūsų laimę? Ir kaip išmokti nesukti sau galvos? Koučingo specialistas Povilas Petrauskas.

Atsakymai į laimę trumpi ir aiškūs

Kalbant apie prisigalvojimą, reikėtų atkreipti dėmesį į du dalykus. Vienas jų yra apie laimę, kitas – apie nelaimę. Kalbant apie laimę, atsakymai į laimę visuomet yra trumpi ir aiškūs. Pavyzdžiui, esu laimingas tada, kai turiu gerus santykius, esu laimingas, kai esu sveikas, esu laimingas, kai galiu kurti ar siekti kokių nors rezultatų. Kitaip tariant, tai yra trumpi, paprasti ir aiškūs atsakymai. Tačiau kai žmogus pradeda daugiau galvoti bei galvoti apie dalykus, kurie paprastai būna iš praeities arba ateities, jis pradeda prikurti ir prisigalvoti. O didelis prisigalvojimas veda į atsakymą, kad nesu laimingas, nes vienoje srityje yra problemų, ir kitoje jų buvo bei gali būti ateityje.

Čia norėčiau atkreipti dėmesį į visiems tikriausiai puikiai žinomą Pareto dėsnį. Jis sako, kad tik dvidešimt procentų mūsų veiksmų turi kokios nors įtakos aštuoniasdešimčiai procentų mūsų pasiektų rezultatų. Ir atvirkščiai – aštuoniasdešimt procentų daromų veiksmų turi įtakos tik dvidešimčiai procentų rezultato. Iš to seka paprasta išvada – mes labai daug linkę sukti galvą dėl dalykų, kurie nebus labai reikšmingi. Atrodytų paprasta – tuomet nereikia galvoti. Tačiau kaip išmokti nesukti galvos?

Nesukti galvos dėl praeities ar ateities

Vienas pavyzdys yra tai, kad mes per daug galvojame apie tai, ką kiti pagalvos, kaip pasirodysime prieš kitus. Tačiau jei dėmesį koncentruojame į čia ir dabar, į konkrečią situaciją, mums daug galvoti nereikia. Patarimas paprastas. Mes turime išmokti kartas nuo karto konkrečioje situacijoje, kuri nėra apie praeitį arba ateitį, išmokti sau kažkada pasakyti taip arba ne. Kuo greičiau įprasime priimti paprastus sprendimus, tuo labiau išlaisvėsime.

Dar mintis, kurių dauguma yra apie praeitį arba ateitį, išlaisvinti padeda savo minčių rašymas ant popieriaus. Kai kas gali tiesiog rašyti mintis ir tą lapą išmesti, kai kas veda dienoraščius, kai kas tą daro rytais ir vakarais – nėra skirtumo, kada. Dar vienas dalykas, kuris labai padeda – tai susikoncentravimas ir ramus pabuvimas bent keletą minučių per dieną. Tai nėra pabuvimas su kavos puodeliu ar cigarete. Tai turėtų būti ramus pabuvimas stengiantis galvoti tik apie tai, kas yra čia ir dabar. Apie tai, kaip kvėpuojame, ką jaučiame. Šie dalykai labai palengvina mums situaciją. Mes pamatome, kad labai daug galvojame ir nerimaujame dėl dalykų, kurie buvo ar kurie dar bus. Tačiau juk nesame tikri. Tad neverta.