Kaip išmokti mylėti save? Nuo ko pradėti?

Kartais gali atrodyti, kad meilė sau – tai tik dar vienas būdas sau pataikauti, o ir priežastys, dėl ko turime save mylėti, vis atrodo nepakankamos. Tačiau nemylėdami savęs užkertame sau kelią į laimę, taip apsunkindami gyvenimą ne tik patys sau, bet ir aplinkiniams šalia mūsų tampa sunku jaustis gerai. Tačiau kaip iš šios situacijos išsivaduoti? Ar sunku tai pakeisti? Kaip išmokti mylėti save? Ir nuo ko pradėti kelią link meilės sau? Psichologės Genovaitės Petronienės patarimai.

Žingsniai prasideda pasiekus dugną

Jei visą gyvenimą gyvenai nemylėdamas savęs, tai bus labai nelengva, nes tada neturi jokių įpročių, kaip gyventi mylint save. Dėl to žmonės pradeda žengti žingsnius link meilės sau tik tada, kai pasiekia dugną. O dugnas gali būti rimta liga, pavyzdžiui, žmonės, kurie suserga, sakysim, vėžiu, pradeda mąstyti, kaip gi čia, vis dėlto, reikėtų tą gyvenimą gyventi laimingiau, daugiau sau duodant. Taip pat skyrybos dažnai paskatina žmones susirūpinti savimi, išmokti mylėti save, pagalvoti, ko jie iš tikrųjų nori gyvenime.

Vidurio amžiaus krizė yra toks laikas, kai vaikai išvažiuoja iš namų užaugę, ir staiga motina supranta, kad nebežino, ką jai gyvenime daugiau veikti, ir kad mylėti savęs ji visai nemoka. Na, bet kartais ir atostogos arba itin gera patirtis paskatina žmones mylėti save. Pavyzdžiui, žmogus išvažiuoja kur nors į Europą ir mato, kaip užsieniečiai puikiai myli save ir kaip jie gerai gyvena. Taigi, taip žmogus pradeda save myėti.

Ko pirmiausia imtis?

Visų pirma, toks žmogus turėtų pajausti, kad visiškai nemoka ir neturi patirties kažką sau duoti. Būtent tuomet meilė sau turi tapti svarbiausiu dalyku gyvenime. Kitaip neliks laiko. Jei bandysite kiekvieną dieną mylėti save po penkiolika minučių arba po pusvalandį, tas pusvalandis kažkur dings, atsidurs pačiame darbų sąrašo gale. Taigi, reikia viską atidėti į šalį. Kaip kad koks nors alkoholikas metęs gerti turi viską atidėti į šalį ir pradėti gyventi naują gyvenimą. Ir iš tiesų tą naują gyvenimą pradėti gyventi yra šiek tiek baisoka, nes staiga paaiškėja, kad tas gyvenimas darosi nenumatytai kitoks. Kad kai pradedi jausti meilės sau, tikro gyvenimo skonį, pasirodo, kad reikia daug ką pakeisti ir daug kas, ką manome esant gerai, iš tiesų nėra gerai.

Ko reikia norint išmokti mylėti save?

Na, o jei grįžtant prie konkrečių veiksmų,  visų pirma, reikia atlaisvinti laiko. Nebus jokios meilės sau, jeigu tam nebus bent keleto valandų per dieną, o greičiau – dar daugiau. Taip pat tam reikia atlaisvinti pinigų. Vėlgi, labai svarbus dalykas. Kam reikalingi pinigai? Na, pavyzdžiui, labai reikėtų pagalvoti, kas jums padėtų greičiau išmokti mylėti save arba daugiau sau duoti. Tuomet paaiškės, kad tai, greičiausiai, yra specialistai – psichologai, dvasininkai, koučeriai ir pan. Akivaizdu, kad už visas šias paslaugas reikės susimokėti.Net už elementarų masažą, kuris yra labai akivaizdi meilės sau forma, taip pat reikia sumokėti. Vadinasi, pinigų reikės.

Taip pat kartais reikia rimtai su kuo nors pakovoti. Pavyzdžiui, su darbdaviu, kuris, galbūt, iš jūsų išgręžia viską, ką gali, arba su partneriu ar kaimynu. Galbūt teks net įtraukti policiją ar teisininkus, kad atsirastų galimybė mylėti save. Tad tai patys pirmieji žingsniai. Na, pavyzdžiui, nuo ko prasidės moters, kurią muša vyras, meilė sau? Nuo policijos. Na, o jei vis dėlto žmogus apsisprendė, kad tikrai tuo užsiims, tikrai tą pradės daryti, tai, manau, pirmiausia reikėtų pradėti nuo dviejų dalykų. Nuo paties paprasčiausio dalyko – tai nuo savo fizinių poreikių. Gerai paklausti, įsigilinti į save, ar tikrai valgau tai, ką norėčiau valgyti, kas yra geriausia man, ar tikrai pakankamai pailsiu –  manau, tokių žmonių Lietuvoje tikrai nedaug – ir ar aš pajudu tiek, kiek reikia mano organizmui.

Tad pirmiausia atstatyti organizmą. Pats bazinis, paprasčiausias lygis. O antras dalykas – susidaryti norų sąrašą. Reikia paklausti savęs, ko aš norime iš tikrųjų, apie ką svajojame, kas virpina mūsų širdį ir tuomet, turint tą sąrašą, jau galima eiti į priekį.