Kada santykiai poroje tampa toksiški?

Toksiški santykiai – tai reiškinys, apie kurį vis atviriau imama kalbėti. Nepaisant to, patiems labai sunku atpažinti, kad jau esame tokiame santykyje. Tačiau kada santykiai poroje tampa toksiški? Kuo pasireiškia tokie santykiai? Ir ką galime padaryti, jei mums artimas žmogus yra toksiškuose santykiuose? Psichologė Karolina Bajoriūnienė.

Santykiai poroje – tik dviejų žmonių reikalas?

Pirmiausia, ko gero, turėtume atkreipti dėmesį, kas mums sako, kad santykiai poroje yra toksiški, ir kaip mes tai suprantame. Ar taip teigia specialistas, ar draugai, pasiskaitę populiariosios psichologijos ir teigiantys, kad jūsų santykiai toksiški? Tad reikėtų į tai atkreipti dėmesį. Tačiau individualiai poroje turėtų būti bendras sutarimas. Kas tinka abiems, tas tinka abiems, ir niekas neturi teisės spręsti, ar jų santykiai tinkami, ar ne. Tačiau, be abejo, toksiški santykiai egzistuoja.

Pagrindinis toksiškų ir netoksiškų santykių skirtumas yra tas, kad vienas poroje arba abu poroje neauga, nebręsta, o labiau vyksta degradacija ir ritimasis atgal ir žemyn. Kai santykiai tampa pirmoje ir vienintelėje vietoje, kai nėra kitų interesų, tuomet jie gali tapti toksiški. Taip pat ir tuomet, kai vienam iš partnerių kitas partneris yra pasaulio centras arba kai vienas iš partnerių engia kitą ir neleidžia jam augti ir tobulėti kaip asmenybei. Toksiški santykiai poroje yra tokie santykiai, kurie kažkokiais būdais kenkia vienam arba abiem partneriams. Kai žmogus negali augti, negali vystytis, nebeturi savo nuomonės, visas pasaulis sukasi aplink partnerį, kai gali iškilti pavojus tiek sveikatai, tiek gyvybei, asmeninei laisvei arba valiai, tokius santykius drąsiai galima pavadinti toksiškais.

Kaip padėti žmogui, jei jo santykiai toksiški?

Tačiau vėlgi, jei tuose santykiuose esančiai porai, abiems partneriams toks santykis tinkamas, galbūt, šiek tiek sadomazochistiškas, ko gero, ir pagalbos tokiu atveju suteikti ir tikėtis yra neįmanoma. Tai visuomet yra tik dviejų žmonių reikalas. Be abejo, pastebėjus iš šalies, jei tai – jums artimas žmogus, kuris jau baigia ir save pamiršti, ir matote, kad jam arba jai santykiuose tenka per didelis svoris, o asmenybė labiau žlunga, galbūt ir verta su žmogumi pakalbėti. Tačiau visuomet atminkite, kad pagalba iš šalies žmogui, kuris nėra pasiruošęs jos priimti, yra labai vargana ir mažai tikėtina.

Taip pat svarbu tai, kaip mes pateiksime savo požiūrį. Jei vienareikšmiškai sakysime, kad žmogaus santykiai toksiški ir jam reikia skirtis, tikėtina, kad mūsų patarimas bus atmestas. Jei norime žmogui padėti, efektyviausia pagalba būtų tiesiog iš savęs pasakyti, kaip situaciją matome mes. Ne tai, ką darytume jo vietoje, jei žmogus patarimo neprašo, bet tai, kaip matome jo santykį. Vertėtų labiau prieiti per klausimą – ar jam taip tinka? Ar jis nemano, kad kažkas gali būti ne visai teisinga jo atžvilgiu? Tuomet tikėtina, kad būsime išgirsti geriau. Priešingu atveju, jei bruksime tik savo nuomonę, be abejo, žmogus mus atstums ir tik liksime kalti. Yra rusiškas posakis, kad vyras ir žmona yra vienas velnias ir tarp jų stoti yra labai pavojinga.