Izoliacija per šventes. Kaip susikurti šventinę aplinką?

Besikeičiančios gyvenimo sąlygos mus užklupo ir per šventes. Ir nors izoliacija gali būti slegianti, vis dėlto tikimės, kad ji mus ir vienija kaip niekada anksčiau. Tačiau ką daryti, kad izoliacija per šventes mums negadintų šventinio džiaugsmo? Kokių resursų galime pasisemti iš praeities ir iš ateities, kad dabartis taptų lengvesnė? Kaip susikurti aplinką, kurioje galėtume jaustis gerai? Socialinis psichologas Juris Belte.

Izoliacija per šventes

Pirmiausia pradėkime nuo to, kad visi šiuo metu patiriame gana daug nerimo. Keičiasi įprastas gyvenimas, net ne keičiasi, o yra stipriai pasikeitęs. Esame žymiai labiau sudirgę, jautriau reaguojame į pastabas. Tad ką turėtume daryti, kad aplinka mums sukeltų šventinę nuotaiką? Niekur neišvažiuosime, šventes turėsime atšvęsti namuose, o šventinę nuotaiką kurti ir su savimi, ir su savo artimaisiais, kurie yra šalia: sutuoktiniu, tėvais ar vaikais. Tačiau problema yra platesnė: kaip apskritai galime tinkamai bendrauti šiuo laikotarpiu?

Dėl padidėjusio dirglumo nesame įpratę tiek daug laiko praleisti kartu ir paradedame elgtis  neadekvačiai, įsižeidžiame, pradedame kartais nesąmoningai kelti konfliktus, kur nereikėtų, o per šventes tai tikrai šventinės nuotaikos nesukurs. Mano rekomendacijos būtų visgi šventėms pasiruošti. Į parduotuves nueiti galime, nupirkti kiaušinių, nudažyti, atlikti tam tikrus įprastus ritualus. Prisiminti draugus ir gimines, tėvus, pas kuriuos įprastai važiuojame, susiskambiname per šventes. Su jais galime pabendrauti ir internetinėmis priemonėmis.

Resursai iš praeities

Kad vidinis dirglumas sumažėtų, rekomenduoju tokį psichohigienos faktorių, kuris gali padėti susitvarkyti su situacija. Dabarties pakeisti negalime, bet atsigręždami į praeitį, imdami tam tikrus resursus iš praeities, galime galvoti apie ateitį. Jei trumpai apie praeitį – izoliacija gali būti puiki proga suplanuoti darbelių, kurie buvo nelabai svarbūs, bet kažkada juos atidėjome ateičiai. Galime sutvarkyti savo aplinką, sutvarkyti namus, sutvarkyti dalykus, prie kurių jau šimtą metų nebuvome priėję. Pavyzdžiui, sutvarkyti kokius nors stalčius, kur stovi neaišku, kokie daikai. Gal kai ką reikia išmesti, atiduoti kitiems ar kaip tik galime ištraukti ir jie sukels mums gerus prisiminimus.

Taip pat vertėtų ir visai naudinga būtų peržiūrėti senas nuotraukas, kurios kažkur užkištos, gal net ne kompiuteryje. Gal kas nors turi senų video kasečių, o jei yra išlikęs ir senas magnetofonas, jį galima ištraukti ir peržiūrėti įrašus. Prisiminti tuos laikus, kai vaikai buvo maži, kai mes atrodėme kitaip, prisiminti, kiek visgi daug gerų dalykų buvo tais laikais. Kai prisimename su dėkingumu tai, ką tas laikas mums davė, imame ir šiandien jaustis geriau. Ir santykiai pažvelgus į savo artimą žmogų, kuris yra šalia, gal šiandieną yra šiek tiek keisti ir ne viskas mus tenkina, tačiau prisiminus tai, kaip buvo anksčiau, prisiminus tai, kaip viskas vystėsi tiek daug metų, atsiranda dėkingumo jausmas ir mes labiau tai vertiname per padėkos prizmę kitam žmogui. Tuomet smulkmenos nublanksta.

Resursai iš ateities

Antrasis dalykas, kurį minėjau, tai resursai iš ateities. Sustyguoti, ką darysime ateityje, performuluoti. Trumpas patarimas būtų toks. Šventės praeis, paskui vėl ateis bloga nuotaika, nežinosime, ką daryti, kankins nerimas, abejonės, kai kuriems liūdesys, depresija. Kad viso to nebūtų, reikia labai gerai suplanuoti dieną, kad mūsų psichika būtų užimta iš anksto suplanuotais veiksmais. Taip, yra žmonių, kuriems iš tiesų yra labai sunku, prasta ir finansinė situacija, baigiasi pinigai, nes ne visi turi santaupų ir tuomet kyla klausimas, ką daryti jiems. Darbo, pavyzdžiui, šiuo metu nėra, reikia eiti neapmokamų atostogų arba labai menkai apmokamų atostogų.

Mano patarimas šiuo atveju taip pat būtų – kažką daryti. Galvoti apie tai, ką gyvenime galiu keisti. Labai daug galimybių dabar yra internete. Prekyba internetu pagyvėjo, vadinasi, ir galimybės uždirbti padidėjo. Yra įvairių verslų, kaip, pavyzdžiui, drop shipping, kurio galima imtis, labai daug kas pereina online režimu. Tačiau, žinoma, įdirbis reikalauja laiko, be to, jei imamės kažko naujo, negalime būti tikri, ar mums pasiseks. O ką daryti, jei pinigų reikia šiandien? Yra daug įvairiausių darbų, kad ir savivaldybėje ar kurjerių paslaugos, kurios yra reikalingos – kažką nuvežti, atvežti, jei turite transporto priemonę, net jei neturite, vis tiek reikalinga kokia nors pagalba. Aišku, tai yra menkai apmokami darbai, tačiau jei nėra pinigų, verta griebtis ir mažai apmokamo darbo, nes reikia gelbėtis. Ir galvoti, ką turėčiau keisti savo gyvenime, kad ateityje uždirbčiau daugiau ir saugiau jausčiausi. Visgi tam tikras finansinis pagrindas užtikrina mums saugumo jausmą ir gerina psichoemocinę būseną, mažina nerimą.

Ką galime padaryti dabartyje?

Galvojant apie tai, kokių resursų galime pasisemti iš dabarties, grįžtu prie to, kad, ko gero, didžiausia vertybė, kurią turime, yra santykiai. Juos reikia puoselėti ir pagalvoti, kad visa kita, palyginus su gerais santykiais, yra smulkmenos. Tad reikėtų pagalvoti, ar verta gadinti gerus santykius dėl menkniekių, kad visgi turime mokytis būti kartu ir jausti malonumą. Tai reiškia, kad, visų pirma, turime žvelgti į žmogų su dėkingumu, juo rūpintis.

Labai padeda įvertinimas, jog tai, kas vyksta dabar, nėra taip blogai. Istorijoje yra daugybė pavyzdžių apie karus, katastrofas, tikimybė susirgus numirti nėra tokia didelė ir, apskirtai, koronavirusas nėra toks baisus, kaip kad anksčiau buvo ispanų gripas ar maras. Tad bendrai mes gyvename, palyginus, gan gerai. Manau, kad pasaulis taps geresnis tuo atžvilgiu, kad žmonės sumažins savo lūkesčius, nuleis kartelę. Sumažinę lūkesčius galime džiaugtis žymiai mažesniais pasiekimais. Tad manau, kad tuomet, kai šis apribojimų režimas ims švelnėti, tikrai pasijausime žymiai laimingesni ir sveika būsena sugrįš.