Kaip tapti labiau organizuotam?

Pripažinkite, esama žmonių, kuriems nejučia baltai pavydime, jog visoms gyvenimo situacijoms turi parengę konkretų planą, kurio nuosekliai laikosi. Tuo tarpu mums patiems atrodo, jog gyvename chaose, kur priebėgomis pripuolame prie vieno, tada šokame prie ko nors kito, trečio – ir taip nuolatos. Tačiau kodėl vieni žmonės atrodo labiau organizuoti, nei kiti? Kaip tapti labiau organizuotam? Ir ko galime pasimokyti iš skirtingų asmenybių tipų? Psichologas Olegas Lapinas. 

Iracionalių ir racionalių asmenybių tipai

Pirmiausia, aš mėgstu asmenybių tipologiją. Tipologija žmones skirsto į racionalius ir iracionalius. Racionalūs žmonės dažniausiai yra tokie žmonės, kurie iš pradžių numato veiksmų planą ir jį papunkčiui vykdo. Iš punto A į punktą B, iš B į C, iš C į D ir panašiai. Jų planai atrodo taip: A, B, C, D. Iracionalūs charakteriai eina kitu keliu. Jie iš karto aplink save numato įvairius tikslus: A, B, C, D juos supa ratu, kaip rato stipinai. Todėl iracionalūs charakteriai eina į vieną tikslą, jei būna per sunku ar ne iš karto pavyksta, jie jį meta ir eina prie kito tikslo, kuris niekaip nesusijęs su pirmuoju. Pasiekę jį ar nepasiekę gali vėl grįžti prie pirmojo tikslo, eiti nuo A į D, C ar E. Nėra nuoseklaus planavimo. Jiems labiau būdingas spontaniškas reagavimas į situaciją.

Vieni laimi ar pralaimi vienur, kiti – kitur. Racionalūs žmonės labiau organizuoti, planuoja, tačiau jiems sunku, jei situacija keičiasi. Jiems tai reiškia krachą. Iracionalūs žmonės kaip tik tokiose situacijose realizuoja savo lankstumą. Jiems tai nėra joks krachas. Krachas jiems būtų, jei jie būtų priversti gyventi pagal planą. Jie nesupranta, kodėl turėtų kaip kokie kvailiai gyventi pagal planą: juk situacija keičiasi. Tačiau jei nutinka taip, kad iracionalus žmogus pakliūva į sistemą, kur labiau vertinami būtent racionalių žmonių bruožai, jam tenka prisitaikyti.

Kaip gi tapti labiau organizuotam?

Todėl klausimą “kaip tapti labiau organizuotam?” dažniausiai užduoda iracionalūs žmonės. Atsakymas – žiūrėti į racionalių žmonių metodikas, kaip gerai susirašyti veiksmų planą iš vakaro, kaip sudėlioti daiktus tokia tvarka, kad jų nereikėtų ryte ieškoti ir panašiai. Paprastai iracionalūs žmonės tai pasiima iš racionalių žmonių ir dėl to nesigaili. Jie iš tiesų pastebi ir sako, jog išmoko, kad labai gerai, kai susiplanuoji ar pasiruoši daiktus iš vakaro. Jie to niekada nedarė, tačiau kai daro, pastebi, kad tai veikia.

Kodėl tai iš vienų žmonių reikalauja pastangų, o iš kitų nereikalauja? Vienų, racionaliųjų, galva iš prigimties veikia nuosekliuoju režimu. Kaip žinote iš fizikos, nuoseklusis jungimas: A su B, B su C, C su D. Iracionalių žmonių galva veikia lygiagrečiame režime. A susijęs ir su B, ir su C, ir su D. Todėl iracionaliems žmonėms šioje vietoje reikia šiek tiek perlipti per save. Ir jei tai – konkretus dalykas, pavyzdžiui, ryte dėti piniginę, raktus, rankinę ant tų pačių kėdžių, tai pasiteisina. Žmogus ryte pastebi, kad negaišta laiko paieškoms, kur ką vakar pasidėjo, o viskas tose pačiose vietose. Atsiranda rutina, maži dalykai, kurie neprieštarauja bendrai iracionaliai nuostatai. Kitose sferose – kelionėse, planavime – žmogus gali likti ir toliau prie savo iracionalaus modelio, tačiau daiktų atveju būti organizuotam konkrečioje lokalioje sferoje taip pat įmanoma ir paprastai tai pasijunta: dabar lengviau.