Darbo pokalbis. Kaip kalbėti apie atlyginimą?

Darbo pokalbis, be kitų nepatogių klausimų, neišvengiamai priveda ir prie atlyginimo klausimo. Ir, nors jis mums, kaip darbuotojams, be galo svarbus ir aktualus, vis dėlto dažnai jaučiamės nepatogiai save įkainodami, prieš darbo pokalbį nerimaujame ir esame sutrikę, kaip kalbėti, kad pasiektume mus tenkinantį rezultatą. Tačiau kaip kalbėti apie atlyginimą? Ar darbo pokalbis tikrai vienintelė proga išsiderėti norimą atlygį? Kokius klausimus verta užduoti darbdaviui? Ir ką svarbu aptarti darbo pokalbio metu? Organizacijų psichologė, konsultantė Aistė Mažeikienė.

Darbo pokalbis ir atlyginimo klausimas

Jei darbdavys klausia, kiek norėtumėte gauti atlyginimo, pasakykite sumą tvirtai, ramiai, išlaikydami pauzę po atsakymo. Pavyzdžiui, noriu vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų į rankas per mėnesį. Pasiruoškite skirti sąvokas “neto” ir “bruto”, tai yra į rankas, be mokesčių, ir su mokesčiais. Darbdavys šioje vietoje jus gali tarsi ir “gaudyti”: jei nežinote, galite susiderėti atlyginimą, kuris bus su mokesčiais, darbdaviui jis bus toks, o jums jau kitoks, atskaičius mokesčius.

Taip pat dažniausiai kyla klausimas, ar tiesa, kad kiek “išsimuši”, kiek susitarsi su darbdaviu pačioje pradžioje, tiek ir gausi – maža tikimybė, kad atlyginimą pakels. Dalis tiesos yra ir pokalbis dėl darbo – tai jums puiki galimybė, žinant, kad esate kompetentingas kandidatas, išsiderėti atlyginimą.

Kaip išsiderėti atlyginimą?

Paklauskite, už ką mokamas fiksuotas atlyginimas, kokius kriterijus turite atitikti. Taip pat paklauskite, nuo ko priklausys jūsų atlyginimo priedai, kada ir už ką konkrečiai jie bus mokami, nes esate pasiryžę dirbti ir galite skirti visą savo laiką mokytis, išmokti ir puikiai atlikti užduotis.

Sutarkite dėl atlyginimo stabilumo, kad pasikeitus situacijai nenutiktų taip, kad darbdavys sakytų, jog šis mėnuo nelabai – sausis ne sezonas, pavyzdžiui, ledų gamybos įmonėje, o Kalėdos jau praėjo, už Kalėdas nemokame, nes tai Kalėdos, o tai, kad dirbote daugiau, nesiskaito. Tiesiog stabilumas – kokia tikimybė, kad keičiantis sezoniškumui atlyginimas išliks toks pat ir žinosite, kad ši motyvacinė sistema išliks visus metus, o ne keisis ketvirčiais.

O galbūt jūsų vadovas labai kūrybingas ir motyvacinė sistema keičiasi keturis kartus per metus. Būna ir tokių. Tad galite paklausti, kaip dažnai kinta motyvacinė sistema, kaip ji veikia. Taip pat pasiteiraukite, kokiais kriterijais remiantis bus vertinamas jūsų darbas, kad žinotumėte, kur galite patobulėti jau dabar.

Aiškiai susitarkite

Ką daryti, jei darbdavys neaiškiai atsakė į jūsų klausimą apie atlyginimą arba tiesiog “numykė”, kad dirbsite, o po to pasižiūrėsite. Visgi susitarkite konkrečią sumą, sakykite, kad norite žinoti, jausitės stabiliau, bus aišku ir darbdaviui ir jums, tai jums pakankamai svarbu, to neslėpkite ir aptarkite sąlygas. Dar geriau pamatyti raštu, juoda ant balto, kaip atrodo jūsų atlyginimo sistema.

Ką dar svarbu išsiaiškinti kalbant apie atlyginimą?

Labai svarbu išsiaiškinti darbo krūvį. Pavyzdžiui, kiek turėsite skambučių per darbo dieną, kiek turėsite sutvarkyti dokumentų, koks yra intensyvumas, kiek dirbsite – 8, 10 ar 12 valandų, kada einama atostogų. Dažniausiai būna taip, kad jei neprašote daugiau, tai daugiau ir negaunate. Tačiau tai liečia ne tik atlyginimą, bet ir kitus dalykus. Pavyzdžiui, jei darbo krūvis pernelyg didelis.

Turėjau klientus, kurių įmonėje išėjus vienam žmogui, jo darbą toliau atlikinėjo penki žmonės, o tas vienas žmogus pradirbo pusantrų metų, kol leido sveikata. Tad klausimas dėl darbo krūvio, intensyvumo, ar kodėl išėjo anksčiau išėjęs žmogus, yra tikrai aktualus.

Atlyginimai be jūsų iniciatyvos didinami tik tose įmonėse, kur įdiegta nuolatinė darbuotojų tobulėjimo ir karjeros sistema, yra metiniai vertinimai ir praėjus pusmečiui vėl yra peržiūrima, priklausomai nuo įmonės tikslų ir rezultatų. Pavyzdžiui, suradote naujus tiekėjus kitoje šalyje – tiek jums, tiek įmonei yra gerai ir aišku, už ką ir kada yra mokama. Arba jums pavyko įdiegti naują programą, kuri sumažina kolegų darbo valandas – tai irgi ženklūs pasiekimai.

Laisvė veikti

Tad būtinai klauskite, kiek turėsite laisvės, ar galėsite parodyti tam tikrus savo veiksmus ir iniciatyvą. Ar jums tiesiog reikės būti paklusniu vykdytoju, ar turėsite laisvę. Darbaviui labai patinka iniciatyvūs darbuotojai ir jei turėsite idėjų, jis tikrai bus pasiryžęs jums mokėti daugiau už tai, kad patobulinsite tiek savo, tiek kolegų darbą, pamatysite kaip naujokas, šviežiomis akimis, ką galima pakeisti. Darbdaviai nori girdėti, kad jūs ne vien nuolankus vykdytojas, bet esate ambicingas, siekiantis čia kaip šeimininkas dirbti toliau.