Kad ir kaip apmaudu bebūtų, kartais skyrybos santykiuose tampa vienintele išeitimi. Tačiau tokiose situacijose pažeidžiamiausi tampa vaikai. Kaip padėti vaikams išgyventi skyrybas? Kaip atrodo tėvų skyrybos vaiko akimis? Kas yra lojalumo konfliktas? Ką daryti, kad vaikui netektų jo patirti? Ir kaip elgtis su vaiku skyrybų metu? Vaikų psichologė Milda Karklytė – Palevičienė.
Tėvų skyrybos vaiko akimis
Šiandieną norėčiau pakalbėti tema, kuri išties labai aktuali. Ji nėra linksma, deja, kaip taip nutinka, nesijaučiame gerai, tačiau yra tam tikri dalykai, kuriuos turėtume žinoti. Ta tema yra tėvų skyrybos. Šiandien pradėsime trijų video mini ciklą apie tai, kaip turėtume padėti vaikui išgyventi tėvų skyrybas ir kaip turėtume elgtis, kad jam būtų kuo lengviau ir kuo geriau. Žinoma, geriausia, kai tokių atvejų nebūna, tačiau gyvenimas yra toks, jog kartais taip nutinka. Tuomet vertėtų sutelkti savo mintis ir jėgas į pagalbą vaikui. Ciklą sudarys trys video, kuriuose kalbėsiu apie labai svarbius dalykus, kuriuos turėtume padaryti dėl vaiko.
Lojalumo konfliktas
Šiame video kalbėsime apie pirmąjį, ko gero, svarbiausią dalyką, vadinamą lojalumo konfliktu. Tai yra, labai svarbu, jog šioje sunkioje situacijoje sugebėtume susikaupti ir nepadaryti vaiko mūsų santykių ir sunkių jausmų įkaitu. Kad vaikas netaptų įrankiu įskaudinti sutuoktinį ar kažką vienam iš kito gauti. Tad pirmiausia labai svarbu, kad parodytume vaikui, jog tėvai išsiskyė, jie negali sutarti, tačiau vienas kitą gerbia ir vaiko auklėjime išlieka vienas kitam pagarbūs ir nuoseklūs. Labai svarbu, kad vaikui girdint tėvai vienas apie kitą kalbėtų tik gerus, pagarbius dalykus ir vienas kito nežemintų. Deja, realybėje kartais nutinka kitaip ir, jei jau taip įvyko, turėtume susiimti ir stengtis pakeisti šį elgesį. Kai tėvai vienas kitą žemina, kalba negražius, nepagarbius dalykus vienas apie kitą, labai kenčia vaikas. Tėvams gali atrodyti, jog jie pelnys kažką patys sau, tačiau vaikui bus tikrai žymiai blogiau. Kartais tai sukelia net rimtus psichologinius ar psichikos sutrikimus.
Vaikas negali pasirinkti
Kodėl taip vyksta? Pirmiausia dėl to, kad vaikui abu tėvai yra vienodai nuostabūs ir fantastiški. Net jei įvyko kažkas negero, vaikas juos abu labai myli ir kai jam tenka pasirinkti kažkurį iš tėvų, būti kažkurioje barikadų pusėje, jam tampa tikrai labai sunku. Taip pat jei tėtis blogai kalba apie mamą arba mama apie tėtį, vaikas girdi ir supranta, kad kažkas negerai ir su juo pačiu, nes jis yra tėvų vaikas. Vadinasi, toks yra ir jis, ir jis turi šias savybes. Tad vaiko širdelėje tikrai daug kančios.
Todėl šioje vietoje siūlau prisiminti ir pagalvoti apie tai, kad esame suaugę žmonės. Be abejo, būna tikrai labai sunku, kyla įvairiausių jausmų, tačiau galime ieškoti pagalbos, turime resursų, turime daugiau galimybių su tuo susitvarkyti, nei jų turi vaikas. Tad turėtume stengtis visomis išgalėmis apsaugoti jį nuo buvimo įrankiu ar kempine, kuri sugeria visas negatyvias emocijas. Todėl labai daug gero vaikui padaryti galima tieisog vienas kitą gerbiant vaiko akyse. Jei tai reikalinga, tikrai galima išsiaiškinti, kai vaikas to nemato. Tačiau vaikui reikėtų pateikti poziciją, jog vieni ar kiti dalykai vyksta dėl to, kad tėvai taip nusprendė ir vaikui nereikia žinoti, taip nori mama, ar tėtis – tai yra tėvų sprendimas. Kadangi vaikui jie abu vienodai svarbūs, jo širdelėje tuomet tikrai bus ramiau.