Padėti kitiems ar sau – kas svarbiau?

Klausimas „aš ar jie“ – tai, veikiausiai, šių dienų „būti ar nebūti“. Dažnai norime būti geri, teisingi, kilnūs ir padėti kitiems, tačiau mūsų pagalbos stokojančių labai greitai atsiranda tiek daug, kad net nepajuntame, kaip nebelieka laiko, kurį galėtume skirti sau. Tačiau nors ir jaučiame, kad esame pavargę ir ne visai laimingi, vis tiek neleidžiame sau būti „egoistais“. Tačiau vis dėlto kas svarbiau – padėti kitiems ar sau? Ar visada galvodami apie save esame egoistai? Ir ar iš tiesų galime padėti kitiems, jei pamirštame save? Psichologas Dima Kuniskis.

Padėti kitiems  – būtina

Sakyti, kad visais atvejais geriau galvoti apie save, o ne apie kitus, turbūt, būtų klaidinga. Tai labai priklauso nuo žmogaus ir nuo situacijos. Be abejo, altruizmas ir noras padėti kitiems čia yra labai gerbtina ir labai svarbu žmonių santykiuose, ir apskritai – mūsų sociumo, žmonijos, egzistavime. Padėti vienas kitam yra tiesiog būtina išgyvenimo dalis.

Pragaras ir rojus

Kaip pavyzdį galiu pateikti tokią alegoriją apie žmogų, kuris susapnavo rojų ir pragarą. Papuolęs į pragarą jis pamatė, kad ten stovi didelis stalas, nukrautas gražiausiomis vaišėmis. Tačiau aplink tą stalą sėdi žmonės, baisiai išsekę, alkani, vos ne mirštantys iš bado. Kodėl? Todėl, kad visiems jiems duoti šaukštai labai ilgais kotais ir nei vienas negali užkabinti maisto taip, kad paskui galėtų įdėti į burną – šaukštas per ilgas.

Tada žmogus papuolė į rojų. Rojuje tokia pati situacija – stovi stalas, aplink jį sėdi žmonės, visi patenkinti ir sotūs. Žmogus įsižiūrėjo, kas vyksta. Už stalo sėdintys žmonės su lygiai tokiais pat ilgais šaukštais kabina ir maitina vienas kitą. Čia ir yra rojus.

Svarbiausia – balansas

Iš tikrųjų, padėti vienas kitam yra būtina mūsų egzistavimo sąlyga. Tačiau turėtų būti balansas tarp orientacijos į kitus ir į save. Todėl, kad žmogus, nepaisantis savęs ir savo poreikių, nesijaučia patenkintas, pilnavertis, dažnai jaučiasi nuskriaustas. Toks nelaimingas žmogus vargu, ar galėtų patenkinti kitų žmonių poreikius ir jiems tinkamai padėti. Todėl, tikriausiai, į šį klausimą reikėtų atsakyti taip, kad labai svarbus yra balansas tarp kitų ir savęs. Padėti kitiems ir padėti sau, o padėdamas sau, padėk kitiems.