Kodėl sulaukiame kvailų klausimų darbo pokalbio metu?

Veikiausiai, daugelis galime atsiminti tą kvailą ar, mažų mažiausiai, keistą klausimą, mums užduotą darbo pokalbio metu, kuris sukėlė abejonių dėl darbovietės, į kurią kandidatuojate. Tačiau kodėl sulaukiame kvailų klausimų darbo pokalbio metu? Ar jie iš tiesų tokie kvaili, kaip gali pasirodyti? Kada klausimas yra kvailas, o kokiais atvejais jis matuoja mūsų savybes? Organizacijų psichologė, konsultantė Aistė Mažeikienė.

Tarp kvailų klausimų ir išbandymų

Klaudijus yra pasakęs: “Nesakyk visko, ką žinai, tačiau žinok viską, ką sakai”. Tad sulaukus kvailų klausimų, verta pagalvoti, ką jie matuoja. Tikriausiai tokie klausimai matuoja darbui, į kurį jūs pretenduojate, svarbias savybes. Kai kurie klausimai iš tiesų yra savotiški. Pavyzdžiui, “koks jūsų zodiako ženklas?” arba “jei būtumėte žvėris, koks žvėris norėtumėte būti, kaip save įsivaizduojate?” arba “su kuo gyvenate?”, “ką darysite, kai susirgs jūsų vaikai?”. Tokie klausimai yra kvaili, jie rodo darbdavio atstovo neišprusimą, nesupratimą, neetiškumą. Nepykite į juos atsakydami, tačiau pasitikslinkite, kiek su tuo žmogumi jums teks susidurti per darbo savaitę, kiek valandų teks su juo dirbti. Pasimatuokite, ar sugebėsite su juo turėti reikalų, tvarkyti svarbius uždavinius darbe ir tuomet spręskite.

Kiti klausimai, kurie gali atrodyti kvaili, matuoja jūsų savybes. Pavyzdžiui, jei per atrankos pokalbį tris kartus darbdavio atstovas paklausia to paties klausimo, tarkime, kokią vidurinę mokyklą jūs baigėte. Jūs atsakote, pokalbis vyksta toliau ir sulaukiate to paties klausimo. Jūs pradedate galvoti, jog turite penkiolika metų reikiamos darbo patirties ir vidurinė mokykla čia neturi nieko bendro, tačiau šis klausimas, kaip jau galbūt nuspėjote, matuoja ir jūsų kantrybę, ir sugebėjimą valdyti emocijas, galiausiai, jūsų humoro jausmą.

Tinkamai pasiruoškite

Taip pat pasiruoškite pasirodyti kaip planuojantis žmogus, kaip žmogus, turintis ir norintis turėti planų ir tikslų. Pavydžiui, tradicinis klausimas būna, kokių planų turite ateinančiam dešimtmečiui. Nenustebkite – tyrimai rodo, kad planų dešimčiai metų turintys žmonės yra laimingesni, jie labiau stengiasi, daugiau dirba. Tad pasiruoškite papasakoti apie savo planus. Taip pat dar gali pasitaikyti tokių kvailų klausimų ar keistas darbdavio atstovo elgesys. Sakykime, pokalbio metu darbdavio atstovas įjungia muziką. Šiuo atveju, jis vėlgi žiūri ir stebi, kaip jūs reaguosite. Svarbiausia, žinokite, kad tai – tik pasiruošimas, o darbe jums gali tekti susidurti su daug sudėtingesnėmis situacijomis.