Kaip pasitelkus vaizduotę suvaldyti stresą?

Dažnai net nespėjame susigaudyti, kaip greitai mus užgriūva kasdieniai rūpesčiai, atsakomybės ir vietoje to, kad produktyviai spręstume iškylančias problemas, tampame savo streso įkaitais. Tačiau tikriausiai net nepagalvotume, kad nuo viso to išsivaduoti mums gali padėti… mūsų pačių vaizduotė. Teoriniai patarimai ir praktiniai pratimai, kaip kasdienėse situacijose “įdarbinti” vaizduotę ir suvaldyti stresą –  su sveikatos psichologe Ieva Vasionyte.

Vaizduotė – ginklas suvaldyti stresą

Šis video šį kartą bus apie vaizduotę ir tai, kaip galime ją pasitelkti kasdienėse situacijose, kad suvaldytume stresą. Visiems pasitaiko, jog užgriūva darbų, būna įtemptų akimirkų, užplūsta nemalonios emocijos ir norisi nuo viso to kur nors pabėgti. Galbūt ilgalaikėje perspektyvoje tai nėra pats geriausias sprendimas, tačiau jei tą akimirką norisi šiek tiek atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo rūpesčių, tam galime panaudoti savo vaizduotę. Šiaip vaizduotė yra įdomus fenomenas dėl to, kad juo pasižymi tik žmonės. Kiti žinduoliai vaizduotės neturi. Tad ją galime panaudoti ne tik parduotuvėje rinkdamiesi ingredientus salotoms, bet ir generuodami kokius nors malonius prisiminimus.

Vaizdinių relaksacijos

Taigi, vienas iš metodų, kuriuos daugiausiai naudoju praktikoje, ir kuris labiausiai patinka klientams – tai vaizdinių relaksacijos. Jų metu klientai gali nusikelti į kokią nors vietą, kuri jiems labai patinka. Dažniausiai tai yra gamtos vaizdai – kalnai, pajūris, pamiškė, prie upelio ar panašiai – tą vietą pasirinkti galite kiekvienas patys sau. Principas, kaip tai vyksta, yra toks. Iš pradžių reikėtų susirasti patogią vietą, ramiai atsisėsti, susikaupti ir užsimerkus (taip lengvaiu susikaupti ir įsivaizduoti vaizdinius), porą kartų giliai įkvėpus, leisti sau mintimis nuklysti į kokią nors ramią vietą.

Penki pojūčiai

Kai ten nusikeliate, tam, kad kuo geriau išgyventumėte tą erdvę, pereikite per savo penkis pojūčius. Tai yra per akis, ką matote, per ausis – kokius garsus girdite, per lytėjimą – odą, galbūt yra kokių nors kūno pojūčių, kuriuos jūs jaučiate prisiliesdami prie aplinkoje esančių daiktų, taip pat skonis ir kvapas. Galbūt užuodžiate kokį nors gaivų vasaros vėją arba galite nusiskinti kokią nors uogą iš greta augančios pievos, ją suvalgyti ir pajusti jos skonį. Kai pereiname per visus penkis pojūčius, mums tarsi atgyja gyvas to vaizdinio paveikslas mūsų patirtyje. Kai ką nors įsivaizduojame, aktyvuojasi tie patys smegenų centrai, kaip ir mums ką nors patiriant gyvai.

Pritaikykite praktikoje

Kad pailiustruotume, kaip visa tai atrodo, galime dabar kartu nusikelti į pajūrį. Pabandykime šį pratimą atlikti įsivaizduodami save šiltą vasaros rytą žingsniuojant pajūriu. Jei sėdite, įsitaisykite patogiai, atsipalaiduokite, nekryžiuokite kojų. Jei kaklaraištis veržia, jį atlaisvinkite ar atsisekite sijono sagą, kad neveržtų. Užsimerkite. Šiek tiek sutelkite dėmesį į save. Porą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Pajuskite, kaip su kiekvienu įkvėpimu kūnas vis labiau atsipalaiduoja, o su kiekvienu iškvėpimu iškvepiame vis daugiau įtampos. Po truputį nurimę galime sau leisti nusikelti į vasarą, šiltą, gaivų birželio pabaigos rytą.

Nusprendžiate iš savo viešbučio išeiti pasivaikščioti saulėtu pajūriu. Jūs einate link jūros, po truputį prasideda smėlis ir galite savo pėdomis jausti, kaip jūsų kojos jį liečia. Su kiekvienu žingsniu jaučiate, kaip kojos klimpsta į minkštą, šiltą smėlį. Apsidairę matote jūrą – plačią plačią, kad net nesimato pabaigos, tik tolumoje horizonte linija, kur jūra susiliečia su dangumi. Dangus toks beribis ir žydras, matosi gal tik pora debesėlių. Jei gerai įtempsite ausis, galite išgirsti, kaip krykštauja žuvėdros, kaip pro ausis švilpia švelnus vėjas ir ošia jūros bangos.

Galite sugrįžti, kada panorėję

Giliai į plaučius įkvėpę oro, užuodžiate sūrų jūros vandenį, galbūt net užtiškę purslai patenka ant lūpų ir galite pajusti sūrų vandens skonį. Užuodžiate medžius – pušis – tą tiktai pajūriui būdingą sumišusį vandens, smėlio ir kopų kvapą. Visuose šiuose pojūčiuose paskendę, nusprendžiate prisėsti ir įsitaisyti tiesiai priešais jūrą. Leisdami smėliui prabėgti jums tarp pirštų, tiesiog ramiai pasėdėkite ir pasidžiaukite šia patirtimi. Garsais, vasaros kvapais, pojūčiais, kuriuos suteikia smėlis, vanduo, kuris kartais paliečia kojų pirštus, vaizdais, kuriuos matote aplinkui.

Tai – jūsų laikas, kuris priklauso tik jums. Galite atsipalaiduoti, apie nieką negalvoti – tik apie šią akimirką. Tai yra tas laikas ir vieta, kur galite bet kada sugrįžti. Net ir dabar bandydami po truputį grįžti realybę, pakilti nuo jūros ir prisiminti, kad esate čia, atsiminkite, kad šis jūros vaizdinys yra vieta, kur galite sugrįžti kada panorėję atsigauti nuo dienos rūpesčių. Kai būsite pasiruošę, dar porą kartų giliai įkvėpkite, iškvėpkite ir atsimerkite.