Kaip atpažinti pasyvią agresiją?

Su pasyvia agresija susiduriame dažniau, nei manome. Tačiau ne visuomet pavyksta ją atpažinti ir apsisaugoti. Kas gi vis dėlto yra pasyvi agresija? Kodėl tampame pasyviai agresyvūs? Kaip atpažinti pasyvią agresiją? Ir kokiu elgesiu ji pasireiškia dažniausiai? Psichologas Julius Tilvikas.

Kaip atpažinti pasyvią agresiją ir kas tai yra?

Šiandien kalbame apie pasyvią agresiją ir būdus, kaip galite atpažinti, ar žmonės jūsų aplinkoje yra pasyviai agresyvūs, ar ne. Kas apskritai yra pasyvi agresija? Pasyvi agresija – tai žmogaus negebėjimas aiškiai nusibrėžti savo ribų, pasakyti “ne”, iškomunikuoti savo jausmus ir tiesiog atvirai pykti. Ir jei tokie žmonės negali atvirai pykti, tačiau pyktis juose kaupiasi, tai pavirsta kokiu nors kitu būdu, kuriuo jie gali priversti tą pyktį, nusivylimą ar kitus nemalonius jausmus jausti būtent jus, savo, kaip pasyviai agresyvaus žmogaus, oponentus.

Komplimentas ar įžeidimas?

Pats pirmas ir, turbūt, dažniausiai pasitaikantis būdas, kaip pasyviai agresyvūs žmonės komunikuoja savo agresiją – tai po komplimentais paslėpti įžeidinėjimai. Žmogus jums kažką pasako, tarsi pokštą, tačiau jūs suprantate, kad tai, ką dabar girdėjote, iš tikrųjų yra ne komplimentas, o įžeidimas. Kas tuomet vyksta? Jūs pradedate pykti ir, jei pradėsite konfrontuoti su tuo žmogumi, kad jis pasiaiškintų, ką pasakė, sakysite, kad jis jus skaudina ir jums dėl to yra blogai, kaip tokiu atveju reaguos pasyviai agresyvus žmogus? Jis, žinoma, sakys, jog nesupratote pokšto, jog tai tik juokas, jis neturėjo omenyje nieko blogo ir jam labai gaila, kad jūs įsiskaudinote. Jūs liekate įskaudintas, o pasyviai agresyvus žmogus, kaip bebūtų, laimi.

Svarbu suprasti, kad pasyviai agresyviam žmogui svarbus tik laimėjimas arba pralaimėjimas – jie tik taip mato pasaulį. Jie nemato pasaulio, kuriame galima bendradarbiauti, džiaugtis kitų žmonių sėkme ar aiškiai apsibrėžti savo ribas. Antras būdas, kaip atpažinti pasyvią agresiją – tai konfrontaciją keliantys klausimai. Jūs pasakote kokią nors idėją, o pasyviai agresyvus žmogus atšauna, jog negali patikėti, kad iš tiesų taip pasakėte. Tokie pasakymai iš esmės parodo, kad tai, ką sakote, yra taip kvaila, kad net nėra reikalo apie tai diskutuoti. Pasyviai agresyvus žmogus laimi, o jūs liekate kvailio vietoje. Tokiu būdu jis perkelia savo agresiją jums. Ir jei pradėsite aiškinti, jog kalbate rimtai, tas žmogus toliau jus spaus, kad jūsų pozicija ar požiūris yra neteisingi. Jiems svarbu parodyti, kad jie yra tie, kurie laimi.

Priešiškumas kitų atžvilgiu

Trečias būdas atpažinti pasyvią agresiją – pasyviai agresyvūs žmonės piktinasi kitų žmonių prašymais ar reikalavimais jų atžvilgiu. Pavyzdžui, žmogus, kuris negali pasakyti “ne”, sulaukia kolegos prašymo parengti ataskaitą. Jis nesako, jog ataskaitos nedarys, tačiau tam kolegai išėjus, kitiems kolegoms jis pradeda skųstis, jog jam užkrovė dar daugiau darbo. Ir kuo toliau, tuo labiau pasyviai agresyvus žmogus piktinasi kitų elgesiu, neteisybe, kuri vyksta aplink jį pasaulyje, tačiau jokiu būdu nesako “ne” ir nekonfrontuoja tiesiai su tais žmonėmis, su kuriais dirba, arba su tais, kurie prašo kažką padaryti. Žinoma, tuomet besipiktindamas jis išreiškia savo pyktį aplinkiniams žmonėms, kurie, galbūt, irgi pasipiktina vietoje šio žmogaus, tačiau ne tiesiogiai savo oponentui.

Ketvirtą punktą galime pratęsti iš trečio, nes  pasyviai agresyvūs žmonės yra apskritai priešiški. Ypač priešiški tiems, iš kurių jie nenori susilaukti prašymų, reikalavimų, su kuriais jie nenori bendradarbiauti. Tai reiškia, jog prieiname prie to žmogaus ir jau matome, kad jis mūsų atžvilgiu nusiteikęs negatyviai. Jis galbūt nelabai nori kalbėti, rodo, jog yra mumis nepatenkintas, galime pajausti, jog žmonės jį tarsi apeina ratu, nes jis yra neprieinamas. Jis aplink save kuria priešiškumo atmosferą ir tą daro labai subtiliai. Ką tokiu atveju daryti? Būtų geriausia tiesiog tokio žmogaus išvengti, o jei to padaryti neįmanoma, belieka ignoruoti jo priešiškumą ir vis tiek reikalauti, ko jums reikia arba kalbėti dalykus, kurie jums yra svarbūs.

Viskas nuolatos blogai

Ar pasitaikė savo aplinkoje susidurti su žmogumi, kuris nuolat skundžiasi? Viskuo – viršininkas blogas, darbas prastai apmokamas, kainos Lietuvoje didelės, į užsienį išvažiuoti neišeina, vyras ar žmona negeri, vaikai neklauso, sveikata nelaiko… Pasyviai agresyvūs žmonės dažniausiai labai daug skundžiasi tuo, kas jų gyvenime vyksta blogai. Taip gali nutikti, kai mūsų gyvenime iš tiesų būna blogų etapų, mums “viskas” blogai ir tuomet kartais einame ir pasiguodžiame draugams. Tačiau tai nėra nuolat. Mūsų gyvenime atsiranda kažkokia šviesesnė juosta ir tuomet viskas tarsi susitvarko ir atsisukę atgal galime pasakyti, jog buvo blogas laikas, tačiau dabar viskas tvarkoje. Deja, pasyviai agresyvūs žmonės to nedaro. Jie tiesiog nuolatos kartoja, kaip viskas aplink blogai.

Šeštas punktas – pasyviai agresyvūs žmonės neretai būna niūrios nuotaikos. Jiems sunku būti su savo emocijomis, jiems sunku apie jas kalbėti su kitais žmonėmis ir kalbėti apie jas atvirai ir nuoširdžiai. Todėl nemažai to pykčio ir rūgšties, kuriuos turi savyje, jie kaupia. Kai ilgai savyje kaupiame kokią nors toksišką emociją, pradedame būti vis niūresni ir viskuo nepatenkinti, kaip jau kalbėjome prieš tai. Tokie žmonės yra nuolat niūrūs ir prislėgti. Šiuo atveju nekalbame apie depresiją. Kalbame apie tai, kad tas žmogus tieisog dažnai niūrios nuotaikos, jis nėra depresyvus.

Baudimas tyla

Pratęsiant niūrios nuotaikos temą, yra dar vienas bruožas, kuriuo dalijasi pasyviai agresyvūs žmonės. Tai – baudimas tyla. Susipykote su pasyviai agresyviu žmogumi ir jei staiga to konflikto sprendimas nėra jo naudai, jus gali nubausti. Nubausti tiesiog su jumis nekalbant – dieną, dvi, savaitę, kartais ir mėnesį. Arba atsakant į visus klausimus vienu žodžiu, pavyzdžiui “OK”. Arba klausiant to žmogaus, ar viskas gerai, gal jis nori pasikalbėti, jis atsako, jog viskas gerai ir nėra jokios problemos, nors akivaizdžiai parodo, kad problema yra, ji nėra išspręsta ir žmogus nėra patenkintas. Tai tiesiog apsimetinėjimas, kad viskas gerai, nors taip nėra, ir tai akivaizdžiai parodoma. Baudimas tyla yra labai sunkus. Ypač tie, kurie yra tai pajutę, puikiai supranta, kaip tai nepakeliama, kai kitas žmogus tyli, mato, kad jūs kenčiate ir jis vis tiek dėl to nieko nedaro, nes žino, kad jam svarbu laimėti.