Ką daryti, jei vadovas nesako, kodėl reikalingas pokytis?

Darbe praleidžiame didžiąją dalį savo laiko. Jaučiamės esą organizacijos dalimi ir, ypač jei ten dirbame ilgesnį laiką, mums svarbu, kas joje vyksta. Tačiau pokyčių metu tai ne visuomet aišku. Tad kaip elgtis, jei vadovas nesako, kodėl reikalingas pokytis? Kodėl tai svarbu? Ar visuomet privalome tą žinoti? Ir kaip paklausti vadovo? Pokyčių konsultantė Lina Mieliauskienė.

Yra skirtingų profilių organizacijų. Vienos yra tokios, kuriose nėra reikalo sakyti, kodėl, pavyzdžiui, kariuomenė. Kariuomenėje tikrai nėra reikalo įvardyti, kodėl reikalingas vienas ar kitas pokytis, nes ten galioja taisyklė “aš liepiau, tu turi paklusti”. Kartais ir kai naujokas ateina bandomajam laikotarpiui, jis dažnai turi tiesiog paklusti vadovui. Taigi mes turime priimti sąlygas, kad ne visada vadovas turi pasakyti, kodėl. Yra tam tikros sąlygos, kurios gali kai ką keisti. Vienas momentas yra apskritai vidinė branda – kad kiltų klausimas, o kodėl aš noriu žinoti? Ne visiems net kyla toks klausimas. Pavyzdžiui, meistrai baldų įmonėje – jie dažnai tiesiog daro ir neklausia, kodėl. Tad atsakymo į šį klausimą reikšmė yra svarbi, bet ne visuomet mes turime ją žinoti.

Yra momentai, kada mes tiesiog turime paklusti. Tai nereiškia, kad tai tęsis amžinai, bet kažkuriojmūsų brandos stadijoje kartais to turi ir užtekti. Arba kai bėgame iš degančio laivo, kažin ar būtų reikalingas ilgas paaiškinimas, kodėl. Reikia ugdyti santykius, kurie grįsti atvirumu. Tas svarbu, jei norite žinoti pilną spektrą, kas vyksta ir kokia tame yra jūsų funkcija. Taigi žmogui labai svarbu žinoti atsakymą, į klausimą, kodėl, bet nebijoti klausti. Taip pat yra įvairūs klausimo tonai – tai taip pat reikėtų mokėti pateikti. Santykyje visuomet yra dvi pusės, todėl reikėtų pabandyti nuimti “juoda-balta” stilistiką, kuri mus tik supriešina ir daro kuo toliau, tuo didesnę atskirtį. Todėl jei iš atskirties paprastai, žemiškai eitumėte su klausimu “aš norėčiau žinoti, kodėl, ar galėtumėte man paaiškinti”, tuomet ir vadovui nekils toks didelis pasipriešinimas į tai atsakyti.