Kas vyksta, jei ignoruojame nerimą?

Labai dažnai savo problemas norime išspręsti patys, nedrįsdami ir nesiryždami paprašyti kitų pagalbos, manydami, jog tai silpnumo požymis. Lygiai taip pat mums kylantį nerimą galime palaikyti prasta nuotaika, ar, dar blogiau, priimti kaip natūralią būseną ir su juo susitaikyti. Tačiau kas vyksta, jei ignoruojame nerimą? Kuo gali virsti nerimas, jei nekreipiame į jį dėmesio? Ką reikėtų su savo nerimu daryti? Ir kas gali padėti su juo susitvarkyti? Psichologė Vaiva Klimaitė.

Didėjantis nerimas

Jei nekreipsime dėmesio į įprastą, žmogui būdingą nerimą, gali būti, kad taip ir nerasime sau atsakymo į klausimą, kodėl nerimaujame ir tiesiog bandysime tą nerimą ištverti ir išbūti. Kas tuomet gali atsitikti? Gali būti, kad imsime nerimauti dėl vis didesnių ir platesnių ar įvairių smulkių ir kasdienių dalykų, o mūsų nerimas gali peraugti į nerimo sutrikimą, kuris tęsiasi labai ilgą laiką.

Nerimą lydintys simptomai

Jei jau pastebime savyje nerimo sutrikimą ir nieko nedarome, nerimas gali dar labiau vystytis ir intensyvėti ir sutrikimas gali tęstis vis ilgiau. Kuo tai gresia? Nuolatos atsiduriame didelėje baimėje ir nerime. Jis mums jau nebepadeda mobilizuotis, nebepadeda atlikti jokių veiksmų, esame nuolat įsitempę, prasideda fiziniai simptomai ir požymiai. Raumenų įtampa, spazmai ir skausmai, įvairios skrandžio problemos – šios sistemos taip pat labai susijusios. Taip pat galvos skausmai, svaigimas, alpimas ir panašiai.

Kur ieškoti pagalbos?

Tuo metu atsiranda labai stipri baimė išprotėti, nekontroliuoti ir nebeprognozuoti savęs, arba numirti, nes šie požymiai tampa visiškai nebeaiškūs. Jei atpažįstate save šioje situacijoje, gali būti svarbu kreiptis į specialistus. Geriausia – į šeimos gydytoją, psichologą arba psichiatrą. Psichologas galėtų padėti jums išsiaiškinti ir atrasti, ar tai, ką jaučiate, yra susiję su situacija. Ar nerimas adekvatus esamame jūsų gyvenimo etape, ar tai jau nerimo sutrikimas, kurį reikėtų gydyti intensyviau – psichoterapijai arba ir medikamentais.

Jums gali būti paskiriami vaistai, tą gali padaryti ir psichiatras jūsų poliklinikoje ar kreipiantis privačiai. Medikamentai gali padėti šiek tiek sumažinti nerimo požymius, tačiau atrasti pačią priežastį, kodėl jaučiate tokį stiprų nerimą, gali padėti psichoterapija. Klaidinga manyti, jog užteks tiesiog išlaukti, jog pakaks vartoti vaistus ar, dar blogiau, alkoholį ar kitokias svaiginamąsias medžiagas. Visos šios priemonės tik sumažina požymius, tačiau problemos neišsprendžia. Taigi tokiu atveju būtų reikalinga kreiptis į specialistus, įsiklausyti ir įsigilinti į savo nerimą, kad ne jis jus valdytų, o jūs valdytumėte jį.