Kaip valdyti emocijas muzikos pagalba?

Tikriausiai maža žmonių, kuriuos muzika paliktų abejingus. Kasdien esame nuolat apsupti muzikos ir greičiausiai sunkiai beįsivaizduojame savo gyvenimą be jos. Tačiau muzika gali būti ir puiki priemonė valdyti emocijas. Kaip galime tą padaryti muzikos pagalba? Sveikatos psichologė Ieva Vasionytė.

Valdyti emocijas – per muziką

Dar viena tema, kuria norėčiau su jumis pasidalinti – tai viena didžiausia savo aistrų – muzika. Pati groju ir šoku, kas su muzika taip pat labai susiję, ir muzika užima labai didelę dalį mano gyvenime. Net jei žiūrėtume į mūsų istoriją, žmogus muziką praktikuoja tikriausiai tiek, kiek pats egzistuoja šioje žemėje. Manoma, kad pirmoji muzika atsirado maždaug prieš 55 tūkstančius metų. Pirmasis instrumentas buvo balsas, o seniausias fizinis instrumentas atsirado maždaug prieš 45 tūkstančius metų – neandertaliečiai turėjo fleitą, pagamintą iš kaulo, su penkiomis pragręžtomis skylutėmis. Taigi žmogus nuo muzikos neatsiejamas.

Apie ją šiandien kalbu ne tik dėl to, kad muziką naudojame norėdami pakelti sau nuotaiką. Muzika taip pat gali būti naudojama išreikšti ir valdyti emocijas. Muzika – vienas iš metodų, taikomų padedant žmonėms tvarkytis su psichologiniais sunkumais. Pagalvokite apie save. Būna žmonių, kurie muzikai tiesiog abejingi – ji jiems gali groti, gali negroti, didelio skirtumo nėra. Tačiau didžioji dalis žmonių yra pakankamai jautrūs muzikai ir tą galima išnaudoti.

Muzika, kuri atspindi emocijas

Pavyzdžiui, kartais gali nutikti krizinės situacijos ar kritiniai įvykiai, kurie sukelia labai daug emocijų, kuriomis ne visada esame pasiruošę su kitais dalintis, tačiau jų vis tiek nėra, kur dėti. Muziką galima panaudoti tokių emocijų išraiškai. Pavyzdžiui, jei jaučiate didelį liūdesį, jums yra liūdna ir nežinote, ką su tuo liūdesiu daryti, perkratykite savo grojaraštį ir pažiūrėkite, kokios dainos jame jums sukelia liūdesį, kurios atspindi tą emociją, kurią jaučiate.

Galbūt tai nebūtinai liūdesys, gali būti pyktis, nerimas, baimė. Įsijunkite tą muziką ir leiskite sau išjausti tą emociją muzikos pagalba. Tai – vienas iš būdų, kaip sau muzikos pagalba padėti. Tai yra, padėti sau išreikšti emocijas per muziką. Dar geriau, jei pridėsite ir judesį, gali būti šokis, ar beklausydami muzikos ką nors rašysite apie savo jausmus. Jei jus apima pyktis, įsivaizduokite, kad esate būgnininkas ir “išmušite” pyktį per ritmą, jei jaučiate nerimą, atsitosite ir pašoksite pagal muziką, kuri atspindi jūsų emocijas.

Būdas pakelti nuotaiką

Kitas būdas panaudoti muziką – tai paklausyti tos muzikos, kuri jums sukelia nuotaiką, kurios šiuo metu norite. Pati turiu du grojaraščius – vienas skirtas liūdėjimui, kai man labai liūdna ir norisi “išsibambėti”. Gali “išsibambėti” draugui, o galima ir muzika. Jis vadinasi “Cry me a river” ir yra kitas grojaraštis, kuris vadinasi “mood up” – pakelk sau nuotaiką. Jo klausau, kai manau, kad jau užteks liūdėti ir reikia pradėti džiaugtis gyvenimu. Ten sudėtos linksmos dainos.

Beje, kalbant apie linksmas dainas, britų mokslininkai apklausė apie 3000 britų apie tai, kokios dainos jiems yra linksmiausios. Du trečdaliai britų tokia daina įvardijo grupės Queen dainą “Don’t stop me now”. Remiantis tuo tyrimu, ši daina įvardijama kaip džiugiausia daina pasaulyje. Tad jei šiuo metu esate paniurę ir norite sau pasikelti nuotaiką, galite įsijungti šią dainą ir pažiūrėti, kas bus.

Taip pat norėtųsi atkreipti dėmesį, kad toks muzikos naudojimas savo emocijoms išreikšti, jas išjausti ir išbūti su jomis, tinkamas, situacijose, kai susiduriame su pavieniais stresoriais, su kuriais reikia susitvarkyti. Tačiau jei sergate depresija, šis metodas jums nėra tinkamas. Pagal tyrimus, depresija sergantys žmonės klausydami liūdnos muzikos tik dar labiau suintensyvina savo simptomus. Tokiu atveju jums kaip tik reikėtų klausytis linksmesnės muzikos, keliančios džiaugsmą, bet ne tokios, kuri jums kelia liūdesį. Tad tikiuosi, kad šį vakarą ar dieną praleisite su tomis melodijomis, kurios jus džiugina arba su kuriomis jūs tapatinatės ir galite surasti sau draugą dainoje.