Dėl ko nors apsispręsti gali tapti tikra kančia, tuo labiau, jog tai daryti mums tenka nuolat. Kaip nepasiduoti dvejonėms ir išmokti lengviau priimti sprendimus pataria Jovita Klevinskienė.
Negalite apsispręsti? Paeksperimentuokite
Visi kartais susiduriame su situacijomis, kai tenka priimti sprendimus, apsispręsti. Renkamės vieną darbą, ar kitą? Renkamės šią profesiją, ar kitą? Pagaliau, renkamės antrąją pusę. Ir kartais žmonėms iš tiesų sunku priimti sprendimus ir apsispręsti. Kartais žmonėms būna sudėtinga priimti ne tik tokius svarbius sprendimus, bet apsispręsti ir nedideliuose, buitiniuose dalykuose. Tad noriu pasidalinti keletu patarimų, kurie galėtų palengvinti šią apsisprendimo naštą.
Geštalto terapijoje dažnai naudojamos aktyvios technikos ir eksperimentai, kurie didina žmogaus sąmoningumą ir tuo pačiu palengvina jam sprendimų priėmimą. Tokiais atvejais pasiūlome paeksperimentuoti ir atsisėsti ant skirtingų kėdžių. Vienu atveju pasirinkti variantą A, tarkime, likti dabartiniame darbe, ir pabandyti kalbėti, kaip jaučiatės savo dabartiniame darbe, koks jūsų gyvenimas, kas jūsų laukia vėliau – pabandykite įsivaizduoti ir kalbėti. Atkreipkite dėmesį, kaip jūs jaučiatės, koks jūsų balsas. Tuomet pabandykite persėsti ant kitos kėdės ir pakalbėkite, kaip atrodo jūsų gyvenimas, kaip jaučiatės kito varianto atveju, tarkime, pakeitę darbą. Aišku, terapijoje paprastai terapeutas suteikia grįžtamąjį ryšį apie tokius mikro pasikeitimus, kaip balso tembras, energija, tačiau jūs taip pat galite pabandyti paeksperimentuoti ir galbūt taip pat pajausite skirtumą, kuris variantas jums vis dėlto yra labiau priimtinas arba mielesnis. Tad galite išbandyti tokį metodą.
Kitas būdas – tiesiog pabandyti įsivaizduoti, kaip jaučiatės priėmę vieną ar kitą sprendimą po 10 minučių, po 10 dienų arba po 10 metų. Tokia ilgalaikė perspektyva dažnai atveria platesnį vaizdą. Kai kuriuos sprendimus tuo metu yra gana sunku priimti ir galbūt dėl to jausitės nesmagiai. Tarkime, bendraujate su vaikinu ar mergina ir norėtumėte prisipažinti apie jausmus ir nežinote, ar jums atsakys tuo pačiu, ar ne. Šis prisipažinimas atrodo jums labai baisus – jei atstums, jausitės blogai. Tačiau jei pažvelgtumėte iš ilgalaikės perspektyvos, po 10 metų galbūt save matysite su šiuo žmogumi, o galbūt su kitu ir tai nieko baisaus, o kaip tik atsiras didesnis aiškumas.
Abu sprendimai – geri?
O jei vis dėlto sunku apsispręsti net po įvairių bandymų, eksperimentavimų ir ilgo galvojimo, yra toks požiūris, kuris sako, jog jei labai dvejojate dėl dviejų skirtingų dalykų, vadinasi abu variantai yra geri. Tiesiog reikėtų pasirinkti tą, kuris artimesnis širdžiai arba kuris, atrodo, galbūt būtų geresnis. Tad reikėtų tiesiog pasirinkti ir stengtis, kad jis ir būtų tas geriausias variantas. Juk niekada negalime žinoti, koks mūsų gyvenimas būtų, tarkime, su kitu partneriu, nes turime tik vieną gyvenimą, ir, kaip sakė Milanas Kundera, gyvename jį be jokio pasiruošimo. Taigi linkiu jums lengvesnio pasirinkimo.