Kai vis atidėliojame ką nors svarbaus, jaučiame nuolatinį nerimą, negalėdami priimti sprendimo save sekiname, varginame ir kankinamės. Tačiau kaip prisiversti nebeatidėlioti ir priimti sprendimą laiku? Praktiniai psichologės Genovaitės Petronienės patarimai.
Priimti sprendimą laiku
Laiku priimti sunkų sprendimą yra sudėtinga, bet, visų pirma, reikia nepalikti apibrėžto laiko, kada reikia tą sunkų sprendimą priimti. Sakykime, turite priimti sprendimą išeiti iš darbo, ar neišeiti. Na, ir jau pusė metų kamuojatės su šiuo sprendimu, skundžiatės visiems draugams, atsibudę ar prieš užmigdami skaičiuojate pliusus ir minusus. Vis kenčiate, kenčiate ir, galų gale, pradedate suprasti, kad tai jus vargina, kad kažką reikia daryti, situacija dar blogėja.
Geriau bet koks sprendimas
Tokiu atveju labai gerai pasivadovauti principu, jog kartais geriau bet koks sprendimas, nei jokio. Paprasčiausiai nusimatykite laiką, per kurį priimsite sprendimą. Tarkime, nusimatote laiką, kad priimsite sprendimą per savaitę ir kitą pirmadienį turite būti apsisprendę. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jūsų pasąmonė per tą laiką gerokai užkraunama. Galbūt jūs pats ir negalvojate, galbūt galvojate, bet jums nepavyksta sugalvoti, tačiau jūsų pasąmonė labai smarkiai dirba ir ruošiasi, ieško kažkokių ženklų, emocijos.
Tarkime, klausotės kito žmogaus pokalbio ir išgirstate, kaip jis metė darbą, kaip jam pasidarė gera ir jūsų pasąmonė toje vietoje jau pasideda pliusą – galbūt ir jums bus gera. Žodžiu, tą dieną, kada ateina laikas nuspręsti, reikia nuspręsti, kad ir kaip bebūtų. Jei neturite sprendimo – vos ne mesti kauliuką ir leisti nuspręsti Dievui ar likimui. Tačiau sprendimas turi būti priimtas bet koks dėl to, kad sprendimo nepriėmimas ir abejojimas yra labiausiai energiją ėdantis dalykas. Dėl to tai yra be galo svarbu.
Pagyvenkite su sprendimu
Dar vienas įdomus būdas priimti sprendimą – apsispręsti ir pasakyti sau, kad, tarkime, viskas – išeinate iš darbo. Ir dieną ar porą dienų gyventi su ta mintimi, kad jau nusprendėte, tikrai tą darote, ir pažiūrėti, kaip jaučiatės. Pažiūrėkite, kokia bus jūsų būsena. Jei jus apims palengvėjimas, jausitės puikiai, tarsi užaugo sparnai, ateina naujos mintys, vadinasi jūsų sprendimas labai geras.
Jei atvirkščiai – pasijausite, kad padaryta klaida, labai sunku, labai įtempta, ėmėte naktį sapnuoti košmarus, vadinasi, sprendimas kažkoks ne toks. Reikia išeiti dar ne dabar arba visai nereikia išeiti, gal reikia pasitobulinti pačiam. Ir atvirkščiai, po to pagyvenkite kelias dienas priėmę priešingą sprendimą – pažiūrėkite, kokie jausmai kyla tuomet. Tad taip su savimi žaisti galima, tačiau svarbiausia užsidėti rėmus ir jokiais būdais neleisti sau ilgai abejoti.