Kaip išrinkti vaikui dovaną per šv. Kalėdas?

Artėjant šv. Kalėdoms suskumbame ieškoti dovanų artimiesiems ir sukti galvas, ką padovanoti. Tačiau kalbant apie dovanas vaikams, tai nėra taip lengva. Kaip išrinkti vaikui dovaną per šv. Kalėdas? Ar geriau dovanoti tai, kas jam naudinga, ar vis dėlto reikėtų patenkinti jo norus ir padovanoti tai, apie ką vaikas svajoja? Vaikų psichologė Milda Karklytė-Palevičienė.

Dovanoti tai, ko trokšta vaikas

Gana dažnai tėveliai kreipiasi ir prašo patarti, kaip išrinkti vaikui dovaną, kad tai būtų ir naudinga, ir prasminga, ir ugdytų. Galbūt ne visiems tėveliams tai patiks, tačiau šioje vietoje, kaip specialistė, norėčiau rekomenduoti, kad per dideles šventes, tai yra gimtadieniuis, šv. Kalėdas, ar kitas dideles šeimos šventes, turėtume padovanoti vaikui tai, ko jis trokšta. Nesvarbu, kad galbūt mums tai neatrodo labai ugdantis ar praktiškas dalykas. Vis dėlto šventės reikalingos tam, kad pildytųsi mūsų svajonės, todėl rekomenduoju vaikams dovanoti tai, ko jie iš tiesų nori.

Be abejo, kiekviena šeima turi nubrėžti galimybių ribas – finansines, fizines, taip pat vertybines. Tačiau iš esmės dovana turėtų būti tai, apie ką vaikas svajoja. Tikrai nesiūlyčiau, kad dovana būtų tai, ko norisi mums, nes mes dažnai norime dovanoti tai, ką norime, kad naudotų vaikas. Manau, jog tikrai spėsime nupirkti tai, kas vaikui naudinga ar prasminga, per kasdienius įvykius ar kitas aplinkybes.

Ar ir jūs apsidžiaugtumėte?

Kviečiu pagalvoti ir jus. Įsivaizduokite, kad atėjo jūsų jubiliejus, sutuoktuvių metinės, kurių laukėte keletą metų (vaikui metai prilygsta mūsų keletui metų, nes jo laiko tėkmė tikrai yra lėtesnė). Tad įsivaizduokite, jog laukiate šventės, tikitės ko nors ypatingo, galbūt galvojate, jog vyras ar žmona padarys ką nors romantiško, prabangaus ar tiesiog jaukaus. Jausmai gali būti įvairūs, tačiau jie ypatingi. Tad ateina toji diena ir jūs gaunate tikrai brangią dovaną, tačiau tai yra nauja labai geros firmos keptuvė.

Koks jūsų širdyje kiltų jausmas? Žinoma, daiktas yra labai geras, labai praktiškas ir panaudojamas, tačiau kokie jausmai jums tuomet kiltų? Ar jaustumėte šventinę nuotaiką? Koks santykis ir ryšys tuomet būtų su partneriu? Galbūt pasikeistų net ir tie jausmai. Tad lygiai taip pat jaučiasi ir vaikas, kai laukia ir svajoja apie savo dovaną, tačiau gauna tai, kas yra praktiška. Tad tikrai siūlyčiau įsiklausyti, išgirsti į vaiką ir atsakyti į jo troškimus. Tai suteiks labai daug šilumos ir džiaugsmo jo širdelei, o tas džiaugsmas iš jo trykš ne tik tą dieną, bet ir kasdienybėje.

Išrinkti vaikui dovaną paprasta įsiklausius

Iš tiesų, tie dalykai tikrai neturi būti dideli. Net ir moksliniais tyrimais įrodyta, jog didelės ir prabangios dovanos bei gražios pakuotės dažniausiai būna pačių tėvų noras. Tai nori padovanoti ir savo vaikui suteikti patys tėvai, o vaikui tai nėra taip svarbu. Žinoma, nereikėtų vaiko nuo mažų dienų pratinti prie didelių ir brangių dovanų ar dovanoti dovaną vien dėl to, kad ji prabangi ar madinga, nors vaikas to nebūtinai nori. Vaikui daug svarbiau yra turinys ir jo norų atliepimas.

Kad išgirstume vaiko širdelę ir išpildytume jo troškimą, dalykai tikrai neturi būti dideli. Kartais dovaną galime padaryti ir savo rankomis. Galbūt vaikas trokšta karstytis – galime kieme jam padaryti karstykles ar sukalti namelį medyje, kuris bus jo erdvė. Tiesiog tam reikia įdėti savo širdies ir pažinti savo vaiką, pamatyti, kas jo šidyje, ir tai atliepti. Tuomet pamatysite, kad vaikas, o tuo pačiu ir visa šeima, bus tikrai laimingesni. Tad kviečiu padaryti šį mažą stebuklą ir išpildyti vaiko troškimą, nepaisant to, ką padaryti norėtume mes.