Kaip atrodo ir ką daro laiminga pora?

Kiekvienas neabejotinai trokštame kuo didesnės laimės, tačiau prireikus įvardinti, kaip toji mūsų laimė atrodo, tik gūžčiojame pečiais. Vis dėlto, kaip atrodo laiminga pora? Ką daro poros, kad taptų laimingos? Kokie veiksniai turi įtakos laimei santykiuose? Ir ką daryti, kad tą laimę pavyktų išlaikyti? Psichologė Genovaitė Petronienė dalijasi savo įžvalgomis ir kviečia pabandyti jomis pasinaudoti kuriant unikalų savo laimės receptą.

Kaip atrodo laiminga pora?

Iš tiesų, nėra lengva pasakyti, kaip atrodo laiminga pora. Kiek seminaruose ar grupėse to klausinėdavau žmonių, iš savo pažįstamų jie su vargu prisimindavo tik vieną-kitą porą, kuri galbūt laiminga, galbūt ne. Taigi bandysime nusakyti teoriškai. Šioje vietoje man patinka M. Žvaneckio posakis, jog tikra šeima būna tik tuomet, kai abiems po 70 metų, nes tuomet nei vienas, nei kitas daugiau niekam nebereikalingas.

Tačiau jei rimtai kalbėtume apie tai, kaip atrodo laiminga pora, tai, visų pirma, mokslininkai nustatė, jog tai yra žmonės, kurie vienas kitą per visą gyvenimą šiek tiek idealizuoja. Sakykime, vyras koks nors despotas, o žmona sako, jog jis tiesiog šiek tiek nervingas ar pavargęs, tačiau širdyje iš tiesų labai geras žmogus. Galbūt niekas aplink nemato, kad jis toks geras žmogus, bet ji viena mato. Taip pat labai svarbu, kad jie vienas kitą paskatina. Labiau ne paguodžia bėdose, bet pagiria, pasidžiaugia, kai kitam sekasi – toks labai įdomus ir svarbus dėsningumas.

Bendri pomėgiai, nuoširdumas

Kitas dalykas, kuo pasižymi laiminga pora, paprastai tai žmonės, kurie turi, ką veikti kartu. Jie turi bendrų pomėgių, kartu keliauja, kasa darža, žodžiu, jiems įdomu dviese. Jie arba turi, ką veikti kartu, arba kalbasi, žodžiu, nenuobodžiauja ir dėl to vienas kitam atrodo įdomūs. Galbūt jie vystosi kaip asmenybės, abu auga, pereina kokius nors etapus, keičiasi jų bendravimas. Dar vienas labai svarbus momentas tose “gerose” porose, kurios ilgai išlaiko meilės jausmą, yra tai, kad jie labai nuožmiai ir aršiai nekovoja, o tiesiog pasidalina valdymo sferas. Tarkim, vienas atsakingas už finansus, kitas už vaikus, vienas už maistą, kitas už tvarką ir pan. Tuomet tiesiog mažiau mūšių ir jie taip nenusodina jausmų, kaip įvyksta daugelyje porų.

Svarbu tai, jog tie žmonės per visą gyvenimą išlaiko tam tikrą atvirumo ir nuoširdumo vienas kitam jausmą. Jie nepradeda apeidinėti kokių nors skausmingų taškų, neprasmingų ginčų, jie vis tiek bando nuoširdžiai, atvirai dalintis tuo, ką jaučia ir galvoja. Dėl to jų bendravimas išlieka ganėtinai įdomus. Tačiau tą padaryti nėra taip paprasta. Visų pirma, žmoguje neturi būti daug neigiamų emocijų. Nes jei žmogus labai greitai tampa piktas, labai įsižeidžia arba greitai išsigąsta, tuomet kitas žmogus negalės jam atskleisti visų savo keistų ar kvailų minčių, nes bijos reakcijos. Visiškai paviršiuje neturi būti nei baimės, nei pykčio, o reakcijos ne tokios aštrios. Tie žmonės taip pat turi pripažinti, kad ir kitas turi teisę kovoti, kad ir jis turi savo poreikius, kad kiekvienas turi teisę būti egoistu ir kovoti už savo tiesą ir dėl to nereikia jo kaip nors nurašyti ar įsižeisti.

Geri santykiai reikalauja aukų

Taip pat svarbu, jog tokiose porose žmonės vienas kitam suteikia pakankamą kiekį laisvės. Nelaiko pririšę, nėra užsidarę nuo viso pasaulio dviese, leidžia kitam ir išvažiuoti ir pabendrauti su kitais žmonėmis. Tokiu būdu ta pora praturtėja – jie iš kitų žmonių parsineša teigiamų dalykų ir juos pasidalina tarpusavyje.

Tačiau norėčiau pasakyti, jog nereikia įsivaizduoti, kad laiminga pora ar šeima gali egzistuoti be jokių aukų. Taip pat, kaip ir rinkdamiesi profesiją atsisakome galbūt kitų mėgiamų darbų ar pomėgių, taip pat ir rinkdamiesi žmogų turėsite kažko atsisakyti. Pavyzdžiui, galbūt labai mėgstate keliauti, o jūsų pasirinktas žmogus – namisėda ir su juo tikrai nenukeliausite tiek, kiek būdami vieni ar su kitu keliautoju. Taigi kažkas tikrai yra paaukojama ir tą reikia turėti omenyje, tačiau, žinoma, daug daugiau gaunama. Na, ir vis dėlto daugelis tokių laimingų porų turi stiprų humoro jausmą – jie gali kartu juokauti. Nes kai kurių problemų niekuomet neišspręsite, jos visuomet skaudžios, tačiau belieka iš jų tik kartu pasijuokti.