Kaip tvarkyti kalendorių, kad spėtumėte tai, kas svarbu?

Gali būti, jog klausiate savęs, kaip gi nutinka, kad vis neturite laiko svarbiems dalykams, ir kaip nutinka taip, kad situacija išlieka panaši, net jei tie dalykai ir įtraukti į jūsų kalendorių. Vis dėlto vien turėti kalendorių nepakanka. Tačiau kaip tvarkyti kalendorių, kad spėtumėte tai, kas svarbu? Ką verta planuoti? Kodėl kalendorius yra svarbus? Ir ką daryti, kad netaptumėte kalendoriaus įkaitais? Vadovavimo konsultantas Saulius Jovaišas.

Ką reiškia tvarkyti kalendorių?

Žinau, kad aš dažnai taip atsakinėju į klausimu, bet noriu atsakyti labai panašiai. Klausimas skamba “kaip tvarkyti savo kalendorių?”. Jį reikia tvarkyti. Tai yra, ne kad jis mus tvarkytų, o mes tvarkytume jį. Ką tai reiškia? Iš vienos pusės kalendorius – tai darbo įrankis, iš kitos – atspindys. Vienas gudrus konsultantas yra kažkada pasakęs: “Tu esi tai, kas yra tavo kalendorius”. Ir aš ne iš karto supratau, kas čia turėta galvoje. Vėliau apie tai pagalvojęs supranti paprastą dalyką.

Pavyzdžiui, nori uždirbti milijoną. Kas trukdo norėti? Viskas juk gerai. Pasiimi kalendorių ir matai, kiek realiai skiri laiko tam, ką nori pasiekti. Ir matai, kad neskiri. Štai ir atsakymas, kodėl neturi milijono. Kitaip tariant, jei turime tikslų, ambicijų, svajonių, kalendoriuje turi atsirasti to tikslo realizacijai numatytas laikas. Kad ir kas tai bebūtų – darbas su savimi, savišvieta, pokalbiai su kažkuo, kontaktai, tiesiog darbas ir panašiai. Tai turi atsirasti kalendoriuje. Kitaip niekada nenueisite iki to tikslo. Tai tai – vienas dalykas.

Planuoti viską

Kitas dalykas – planuoti verta (panašu, kad) viską. Suprantu, kad vieniems tai pavyksta lengvai, kitiems – labai sunkiai. Sako “aš kūrybiškas, mano tokia natūra” ir panašiai. Viskas tvarkoje. Tikrai nemanau, kad jums save pavyks įgrūsti į rėmus. Tačiau jei jūs žinote, kad jūsų gyvenime šiais metais tikrai turi kažkas atsitikti – kelionė, kažkieno gimtadienis, egzaminas ar panašiai. Tuos dalykus įtraukę į kalendorių jau turite tam tikrus griaučius, aplink kuriuos jau galite “plaukioti”. Lygiai taip pat jei žinote, kas šią savaitę turi atsitikti ir tai tikrai įvyks – kokie nors susitikimai ir panašiai. Juos jūs irgi galite įtraukti į kalendorių ir turėsite savaitės griaučius, kuriuose vėlgi galite nardyti ir būti kūrybiškas kiek tik norite.

Po truputį atsiras vis daugiau punktų, kurie bus jūsų pačių įdėti. Tai yra, kai jums skambins draugas ar draugė ir kvies vakare į kiną, o jūsų kalendoriuje bus parašyta, kad vakare turite susitikimą su mentoriumi, jūs eisite į susitikimą su mentoriumi. Tačiau jei jūsų kalendoriuje nebus parašyta apie susitikimą su mentoriumi, greičiausiai gali nutikti taip, kad atėjus premjerai jūsų mėgstamiausio režisieriaus filmo su jūsų mėgstamiausiu aktoriumi, jūs sakysite “varom į kiną”, skambinsite mentoriui ir sakysite, jog negalite atvykti. Tad tokie psichologiniai triukai. Jei tai yra kalendoriuje, žymiai mažiau norėsis skambinti tam mentoriui ir atsiprašyti, kad negalite ateiti, nes skauda galvą. O patys tuo metu būsite kine.

Svarbu kalendorių valdyti

Kitaip tariant, su kalendoriumi reikia dirbti. Nebūtinai reikia iš savęs spausti neįmanomų dalykų. Žiūrėkite pagal savo natūrą, ką galima padaryti, o ko ne. Taip pat planuoti atostogas, išvykas į svečius, šventes ir panašiai. Tai padeda matyti, kiek tam turite laiko. Šioje vietoje vėlgi – gaunu klausimų, į kuriuos atsakymų yra visur. Tiesiog visur. Susivedi google ir yra. Bandau pasakyti tik tai, kas galbūt verstų galvoti šiek tiek kitaip, nei prieš tai galvojote, apie tai, ką darote. Manau, kad svarbus aspektas yra tas, kad norint turėti kalendorių, kuris leis turėti laiko viskam, kas svarbu, reikia tą kalendorių valdyti. Turite į jį įdėti dalykus ir jų laikytis, po truputėlį mokytis tą daryti.

Pasakysiu dar vieno konsultanto vieną patarimą, kuris iš pradžių man pasirodė labai “nefainas”, bet paskui pagalvojau, kad galbūt tai ir neblogai. Kai savęs klausiame, kaip skirti daugiau laiko šeimai, mums svarbiems žmonėms arba mums svarbiems užsiėmimams, dalykams, kuriuos mes mėgstame. Atsakymas paprastas iki negalėjimo. Šie dalykai tiesiog turi atsirasti jūsų kalendoriuje. Galbūt ir negražiai skambės, kad, pavyzdžiui, pirmadienį, antradienį ir penktadienį nuo 17 iki 19 val. jūs skiriate žaidimui su vaiku. Gal tai skamba “nefainai”. Bet dėl šios priežasties jūsų vaikas turės dvi valandas su jumis – koks skirtumas, kaip tai skamba? Tad maždaug tiek.