Koks yra tinkamas gyvenimo balansas?

Ypatingai atėjus Naujiems metams daugelis pajuntame, jog norėtume gyvenime kažką keisti, tačiau, gerai pagalvoję, suprantame, kad tiksliai nežinome, ką. Sveikatos psichologė Ieva Vasionytė teigia, jog pokyčių troškimas – tai pirmasis signalas, jog jūsų gyvenime trūksta balanso. Tačiau iš ko susideda gyvenimo balansas? Ką reiškia subalansuotas gyvenimas? Kaip įsivertinti, į ką turėtume atkreipti daugiau dėmesio, o ką iš tiesų vertėtų keisti?

Gyvenimo balansas – kelias į laimę

Įpročių psichologija, motyvacija keistis – tai jau keletą metų man aktuali tema ir ja domiuosi. Tačiau mano pastarųjų metų atradimas tas, kad galima skaityti daug teorijos, bandyti daugybę visokiausių pratimų, kaip suformuoti tuos įpročius ir pakeisti savo gyvenimą, tačiau iš tiesų jei gyvenime iš esmės kažkas yra negerai, visa tai nepasiseks. Tad šiame video norėčiau pakalbėti, kaip atrodo gyvenimo balansas.

Keturios pagrindinės sritys

Pagal profesoriaus Stiuarto metodiką, mūsų gyvenimą galima suskirstyti į keturias pagrindines sritis. Pirmoji sritis – socialinis gyvenimas, mūsų santykiai su šeima ir draugais bei pažįstamais. Antroji dalis – darbas, tai, kaip jaučiamės savo darbe, ar jis mums patinka, ko, galbūt, stokojame. Taip pat mūsų išsilavinimas, profesinis tobulėjimas, studijos, mokslai, ką darome tam, kad gilintume savo žinias ir kauptume žinių bagažą.

Trečioji sritis – sveikata. Į tai įeina fizinė sveikata, apie kurią daugelis galvojame ir stengiamės rūpintis – higiena, fizinis aktyvumas, mityba ir poilsis, ką žmonės dažnai pamiršta ir, ypač šiais laikais, laiko prabanga. Tad tai, kaip ilsimės ir leidžiame savo laisvalaikį, taip pat yra viena iš dalių, kurias reikia apsvarstyti. Ketvirtoji sritis – dvasinis gyvenimas. Šią sritį žmonės įvardija įvairiai. Pats autorius išskiria, kad tai yra religija ir bažnyčia, jei esate tikintys. Tačiau jei nesate tikintys, galime kalbėti apie tas veiklas, kurios pakylėja jus virš materialaus pasaulio – meditacija, laiko sau radimas pabūti vienam, apmąstyti savo gyvenimo tikslus, gyvenimo prasmės paieška. Tad tai – pagrindinės keurios sritys.

Kaip įvertinti savo gyvenimo balansą?

Sakoma, kad jei kažkuri viena iš šių sričių nėra išpildyta, žmogus nesijaučia ja patenkintas, kitos trys sritys gali tai kompensuoti. Tačiau jei yra daugiau trūkumų, nei pasitenkinimo daugiau nei vienoje srityje, nenuostabu, kad tampa sunku kažką keisti, formuoti naujus įpročius ir tobulėti. Tokiu atveju reikėtų mėginti tai tvarkyti ir ieškoti priežasčių, kodėl tai vyksta. Tarkim, retai matomės su draugais ir esame tuo nepatenkinti, neturime partnerio, esame vieniši, darbas taip pat netenkina.

Tuomet pirmiausia reikėtų dėti pastangas susitvarkyti sritį, kuri mūsų netenkina ir tik tuomet mąstyti apie smulkesnių įpročių formavimą ir keitimą. Tad šios keturios sritys – sveikata, socialinis gyvenimas, dvasinis gyvenimas ir darbas. Pamėginkite nusibraižę ratą pasižiūrėti, kiek šioms sirtims skiriate laiko paroje, surašykite, kuo šiose srityse esate patenkinti ir ko stokojate. Tai daugiau ar mažiau padės jums pažvelgti į tai, koks yra jūsų gyvenimo balansas ir galbūt tai paskatins priimti sprendimą kažką vienoje iš šių sričių keisti.