Ką gali ir ko negali vaikų psichologas?

Kalbant apie psichologinę pagalbą vaikui, gali iškilti įvairiausių klausimų. Kada jau reikėtų kreiptis į psichologą? Kokios būtent pagalbos galima iš jo tikėtis? Galų gale, ką daro vaikų psichologas ir koks turėtų būti tėvų indėlis šiame procese? Apie visa tai ir dar daugiau kalba vaikų psichologė Milda Karklytė-Palevičienė.

Gana dažnai iš tėvelių sulaukiu klausimo, ar esant tam tikrai situacijai jau reikia kreiptis į psichologą, ar su tokiais klausimais galima kreiptis į psichologą, ar kur nors kitur. Suprantu, jog gana dažnai  tiek tėvams, tiek kitiems suaugusiems, kyla klausimas, ką gali padaryti vaikų psichologas, ką jis daro ir kur jau yra ne jo kompetencija. Tad pabandysiu trumpai atsakyti į šiuos klausimus.

Ką gali vaikų psichologas?

Pirmiausia, profesionalus vaikų psichologas gali padėti jums pažinti savo vaiką – suprasti jo jausmus, elegesį, raidą, santykį su jumis ir kitais aplinkiniais. Jis gali padėti pažvelgti į pasaulį vaiko akimis ir suvokti, kodėl vyksta tai, kas vyksta. Visai nesvarbu, ar tai yra trauminiai išgyvenimai, ar raidos sutrikimai, ar kokie nors nedideli niuansai, kurie jus neramina ir dėl kurių norėtumėte gauti specialisto atsakymą. Tad, mano manymu, visuomet galite kreiptis į profesionalų specialistą bet kokiu klausimu, liečiančiu vaiko pažinimą, jo raidą, ar santykių su vaiku pagerinimą. Tikrai manau, kad pas mus vis dar gyvuoja požiūris, kad specialisto imame ieškoti tuomet, kai santykiai, ar situacija jau yra bloga. Kai situacija mūsų netenkina, bet galvojame, kad dar galime išgyventi, manome, kad į specialistus kreiptis per anksti. Tad šioje vietoje siūlyčiau pagalvoti, ar verta prieiti iki didelių problemų, ar verčiau pamačius pirmąsias užuomazgas pradėti aiškintis ir spręsti, kas ir kodėl vyksta.

Taip pat psichologas gali padėti profilaktiniais klausimais, kol kažkas dar neįvyko, pavyzdžiui, kaip paruošti vaiką darželiui. Žinoma, informacijos apie tai yra nemažai. Tačiau specialistas, matantis konkrečiai jūsų vaiką, gali pasakyti, ką reikėtų pastiprinti, kur reikėtų atkreipti didesnį dėmesį, o galbūt viskas yra puiku ir reikėtų atsipalaiduoti arba padirbėti su savimi. Situacijų gali būti įvairiausių ir rekomendacijos gali būti skirtingos kiekvienai šeimai. Psichologas taip pat gali padėti pasiruošti naujo šeimos nario atėjimui. Kaip pasiruošti mums patiems, ką mums reikės daryti, kaip paruošti tam jau esamą vaiką? Tokioms ir panašioms situacijoms iškilus, galite drąsiai kreiptis ir klausti jums rūpimų klausimų.

Kaip vyksta darbas?

Sakyčiau, jog psichologas yra tas, kuris padeda suprasti, suteikia jums rekomendacijas ir palydi jus einant tuo keliu tobulėjant su vaiku. Sprendžiant problemas, jis palaiko jus už rankos, pasako papildomų įžvalgų ar rekomendacijų. Tačiau labai svarbu, kad tėveliai ar kiti suaugę pasistengtų suprasti, kad tą kelionę jie turi eiti patys. Tai, kad vaikas valandą per savaitę skirs pabendrauti su psichologu, iš esmės negali pakeisti jo gyvenimo. Tačiau jei pabendravus su specialistu tą tinkamą kelionę imasi eiti ir tėvai, o specialistas palaiko vaiką už rankos, tikrai galima pasiekti puikių rezultatų.

Jei yra poreikis dirbti su vaiku, o ne tik gauti rekomendacijas, specialistas, šiuo atveju vaikų psichologas, yra tas, kuris gali pramušti tam tikrus kamščius. Kažkur kažkas yra užstrigę, kažką reikia išjudinti, kažkur atkreipti didesnį dėmesį, kažką pastiprinti ar atleisti. Tad psichologas išjudina procesus, į vaiko gyvenimo namą įdeda kelias plytas, o toliau duoda rekomendacijas tėveliams. Šie pagal tas rekomendacijas toliau stato atitinkamas plytas, kol galiausiai gauname gražų vaiko namelį. Tad maždaug toks yra psichologo darbas. Be abejo, kiekviena kelionė yra skirtinga. Vieniems reikia vienaip, kitiems kitaip, tačiau vaikų psichologas yra tas žmogus, kuris gali palaikyti tiek vaiką, tiek tėvus ir sudėti reikiamas plytas į tinkamas vietas.

Ko negali vaikų psichologas?

Tačiau pakalbėkime apie tai, ko negali vaikų psichologas. Labai gaila ir labai to norėčiau, tačiau vaikų psichologas neturi burtų lazdelės. Mes negalime pamoti lazdele ir labai greitai išspręsti visas problemas. Negalime pakalbėti su vaiku valandėlę ar dvi ir tikėtis, kad visos jo problemos išsispręs. Vaikų psichologai negali pažadėti, kad problemos, kurios truko kelis mėnesius ar net kelis metus, išsispręs greitai ir be jokių pastangų. Taip pat negalime pažadėti, kad vaiko situacija pasikeis, jei nesikeis tėvų požiūris, elgesys ir reakcijos. Labai gaila, bet vienas lauke – ne karys. Šią kelionę tegalime eiti kartu.

Pabaigai norėčiau pasakyti, kad kartais išties nelengva kalbėti apie savo problemas ir atsiverti, tačiau vaikų psichologas negali padėti iki galo ir efektyviai, jei tėvai nebūna atviri. Kartais norime ką nors nutylėti, tačiau tai tikrai daro didelę įtaką darbui su vaiku. Tad profesionalus psichologas tikrai nėra piktas, jis jūsų tikrai nebars, nemoralizuos ir nieko blogo nesakys. Situacija buvo tokia, kokia buvo, tačiau turime ją žinoti ir galvoti, kaip ją išspręsti. Tad jei norite ir ryžtatės kreiptis, pagalvokite, kad tai iš tiesų bus labai smagi, labai įdomi, galbūt ne visuomet lengva kelionė, tačiau tą kelionę reikia eiti kartu. Tokiu būdu pažinsite tiek save, tiek savo vaiką ir galėsite pagerinti savo gyvenimą.